Çok kültürlülük ve insan haklarına ilişkin tutumların dindarlıkla ilişkisi
The relationship of multiculturalism and human rings attitudes with religiosity
- Tez No: 688785
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KARTOPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada örneklemin dindarlık eğilimlerine göre çok kültürlülük, insan hakları ve demokratik vatandaşlık tutumlarında farklılaşma olup olmadığı temel problemimizi oluşturmaktadır. Ailesini dindar olarak tanımlayan kişiler açısından çok kültürlülük tutumlarında farklılıklar meydana gelmektedir. Ayrıca kullandığımız ölçekleri sosyo demografik değişkenler ve dini değişkenler üzerinden açıklamak araştırmayı önemli hale getirmiştir. Bu bağlamda çalışmamız, çok kültürlülük, insan hakları ve demokratik vatandaşlık tutumlarının dindarlık eğilimine göre ortaya çıkan farklılaşmalarını Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde araştırmayı amaçlamaktadır. Temel probleme bağlı olarak oluşturulan alt problemler;“Örneklemin çok kültürlülük, demokratik tutum ve insan haklarına ilişkin algı düzeyi sosyo- demografik değişkenlere göre farklılaşmakta mıdır? Dindarlık tutumlarına göre çok kültürlülük algı düzeyi farklılaşmakta mıdır? Dindarlık tutumlarına göre insan haklarına ilişkin algı düzeyi farklılaşmakta mıdır? ve Dindarlık tutumlarına göre demokratik vatandaşlık düzeyi farklılaşmakta mıdır?”şeklindedir. Çalışmada, 'İlahiyat Fakültesi', % 17,9'u (n:108) 'Fen Edebiyat Fakültesi', % 16,1'i (n: 97) 'Eğitim Fakültesi', % 17,7'si (n:107) 'İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi', % 7,8'i (n:47) 'Tıp Fakültesi-Diş Hekimliği Fakültesi', % 8,6'sı (n:52) 'Ziraat Mühendisliği-Orman Mühendisliği-Mühendislik Fakültesi' ve % 11,3'ü (n: 68) 'Güzel Sanatlar Fakültesi- Besyo- Diğer' fakülteleri öğrencilerinden tesadüfi yöntemle belirlenen örneklem grubunun (n=604) çok kültürlülük, insan hakları ve demokratik vatandaşlık tutum düzeyleri ortaya koyularak sosyo demografik değişkenler ve dindarlık eğilimine göre oluşan farklılaşmalar ortaya konulmuştur. Uygulama Eylül 2020'de gerçekleştirilmiş ve araştırmada, Frekans, T Test ve Tek Yönlü Anova testleri uygulanmış olup, verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS (16.0) istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyo demografik değişkenler ve dindarlık eğilimine göre çok kültürlülük, insan hakları ve demokratik vatandaşlık tutumlarında farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our main problem is whether there is a differentiation in multiculturalism attitudes, human rights attitudes and democratic citizenship attitudes according to religious tendencies of the university. Differences occur in the attitudes of multi-culturalism in terms of people who define their family as religious. In addition, explaining the scales we use in terms of socio-demographic variables and religious variables made the study important. In this context, our study aims to investigate the differentiation of multi-culturalism, human rights and democratic citizenship attitudes according to the religious tendency in the example of faculties in Kahramanmaras Sütcü Imam University. Sub problems created depending on the basic problem;“Does the sample's level of perception of multi- culturalism, democratic attitude and human rights differ according to socio- demographic variables? Does the level of perception of multiculturalism differ according to religious attitudes? Does the level of perception of human rights differ according to attitudes of religiosity? and does the level of democratic citizenship differ according to their religious attitudes? ”in the form. In the study, 'Faculty of Theology', 17.9% (n: 108) 'Faculty of Arts and Sciences', 16.1% (n: 97) 'Faculty of Education', 17.7% (n: 107) ) 'Faculty of Economics and Administrative Sciences', 7.8% (n: 47) 'Faculty of Medicine-Faculty of Dentistry', 8.6% (n: 52) 'Agricultural Engineering-Forest Engineering-Faculty of Engineering' and 11.3% (n: 68) of the students of the 'Faculty of Fine Arts-Besyo-Other' faculties determined by random method (n = 604), by demonstrating the attitude levels of multi-culturalism, human rights and democratic citizenship, socio-demographic variables and religiosity The differences that occur according to the trend are revealed. The application was carried out in September 2020 and Frequency, T Test and One-Way Anova tests were applied in the research, and the SPSS (16.0) statistics package program was used in the evaluation of the data and finding the calculated values. According to the results of the research, it has been revealed that there are differences in multi- culturalism, human rights and democratic citizenship attitudes according to socio- demographic variables and religiousness tendency.