Parametric study of nonlinear finite element punching behavior of fiber-reinforced concrete slab
Elyaf takviyeli beton levhaların doğrusal olmayan sonlu elemanlar delme davranışlarının parametrik çalışması
- Tez No: 688795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ, DR. MOHAMMED S. AL JAWAHERY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu makale, döşemelerin zımbalama kesmesi davranışı üzerinde lifin etkisini araştırmaktadır; vaka çalışmasını simüle etmek için bir sonlu eleman modelleme yaklaşımı kullanılmıştır. Yüzde 0,2 makro sentetik lifler ve yüzde 0,68, 0,8 ve 0,96 çelik lifler, 50 MPa basınç dayanımları, kullanılan farklı boyuna donatılar ve 150, 200 ve 250 mm levha kalınlıkları içeren hibrid lif takviyeli betonun orantı karışımı hepsi bu çalışmada birleştirilmiş ve incelenmiştir. ATENA yazılım doğrusal olmayan sonlu eleman analizi yapmak için kullanılmıştır. Döşeme sonuçlarının doğrulanması, önceki deneysel çalışmalara benzer şekilde yapıldı ve elde edilen sonuçlar, büyük bir yakınlığın bulunduğunu gösterdi. Bu araştırmada, 1900 × 1900 mm boyutlarında otuz altı adet çift yönlü döşeme numunesi modellenmiştir. Döşemelerin dört tarafı da basit mesnetlidir. Sonuçlar, hibrit çelik elyaf ile döşemelerin nihai kesme kapasitesinin arttığını göstermiştir. Bununla birlikte, takviye oranındaki ve plaka kalınlığındaki artış nedeniyle plakaların nihai kapasitesi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of hybrid steel fiber on the resistance of punching shear flat slabs; a finite element modeling approach is used to simulate the case study. Several parameters are entered and investigated in this study, including the proportion mix of hybrid fiber-reinforced concrete, which contains 0.2% macro synthetic fibers and 0.68, 0.8, and 0.96% steel fibers, compressive strengths of 50, 70, and 90 MPa, different steel reinforcement ratios depending on steel bars of 16, 20, and 25mm and slab thicknesses of 150, 200, and 250 mm. The ATENA software computer program is used to perform nonlinear finite element analysis. The slab validation was done similar to previous experimental work and the acquired results indicated that a great agreement was found. One hundred-eight specimen two-way slabs with dimensions of 1900×1900mm were modeled in this investigation. All four sides of the slabs are simply supported. The results displayed that the ultimate shear capacity for HFRC slab improve when increasing compressive strength and hybrid steel fiber volume and decreasing thickness and reinforced ratio. Finally, the addition of 0.96% of hybrid steel fiber with a slab thickness of 150mm and a compressive strength of 90MPa and 0.54% steel reinforcement ratio (16mm) are more economical than other slab thicknesses and steel bars for resistance punching shear capacity with hybrid steel fibers in flat slab.