Riskli gebelerde doğum ve postpartum döneme ilişkin endişelerle psikososyal sağlık durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the birth and postpartum period in risky pregnant women and psychosocial health statu
- Tez No: 688796
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, riskli gebelerin doğum ve postpartum döneme ilişkin endişeleri ile psikososyal sağlık durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini belirtilen hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'ne yatışı yapılan riskli gebeler oluşturmuştur. Örneklem 25.01.2020-25.05.2020 tarihleri arasında ulaşılan 147 riskli gebeden oluşmuştur. Power analizi ile örneklemin gücü %99 olarak bulunmuştur. (α= 0,05 1- β=0,999). Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan Gebe Tanıtım Formu, Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (GPSDÖ) ve Doğum ve Doğum Sonrası Döneme İlişkin Endişeler Ölçeği (DDSEÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin tanımlanmasında frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Ölçümle elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. DDSEÖ ile GPSDÖ puan ortalaması arasındaki ilişkiyi saptamak için korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Studying ofthe relationship between concerns related to birth and postpartumperiod and pyschological health status in risky pregnancy. The research was carried out at Sivas Cumhuriyet University Health Services Practice and Research Hospital. The population of the study consisted of risky pregnant women admitted to the Gynecology and Obstetrics Service. The sample consisted of 147 risky pregnant women reached between 25.01.2020 and 25.05.2020. Power analysis power was found to be %99 (α= 0.05 1- β=0.999). The data of the study were collected using the form for determining the Pregnant Introduction Form by the researchers, the Psychosocial Health Assessment Scale during pregnancy (GPSDÖ) and the Anxiety Scale About The Birth and Postpartum (DDSEÖ). The SPSS 20.0 package programme was used for the analysis of the data of the study. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used to complete the data. The conformity of the data obtained with the measurement to normal distribution was determined by the Kolmogorov-Smirnov test to determine the relationship between DDSEÖ and GPSDÖ mean score.