Thetahealing meditasyon yöntemi ile verilen doğuma hazırlık meditasyonunun doğum korkusu, normal doğum inanç ve öz-yeterliliği üzerine etkisi
The effect of birth preparation meditation using the thetahealing meditation method on birth fear, beliefs about vaginal delivery, and self-efficacy
- Tez No: 913115
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EJDER APAY, PROF. DR. ÖZLEM MORALOĞLU TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırma primipar gebelere thetahealing meditasyon yöntemi ile verilen doğuma hazırlık meditasyonun doğum korkusu, normal doğum inanç ve öz-yeterliliği üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, deneysel tipte tek kör randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi- Kadın Doğum Hastanesi Gebe Takip Polikliğine 01 Haziran 2023- 30 Ekim 2024 tarihleri arasında başvuran gönüllü ve araştırma kriterlerini karşılayan 100 gebeyle (Grup A- Kontrol:32, Grup B- Gebe Okulu:34 ve Grup C- Deney:34) tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği- Doğum Korkusu Alt Boyutu, Normal Doğuma İnanç Ölçeği, Normal Doğum Öz-Yeterlilik Ölçeği, Visual Analog Skala, Doğum Korkusu Ölçeği, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of birth and motherhood preparation meditation using the ThetaHealing meditation method on birth fear, beliefs about vaginal delivery, and self-efficacy in primiparous pregnant women. Material and Method: This research is an experimental, single-blind, randomized controlled trial. It was conducted with 100 pregnant women who volunteered and met the research criteria at the Pregnancy Follow-up Clinic of Ankara Bilkent City Hospital- Women's Hospital between June 1, 2023, and October 30, 2024. The participants were divided into three groups: Group A (Control, n=32), Group B (Pregnancy School, n=34), and Group C (Experimental, n=34). Data collection tools included the Personal Information Form, Prenatal Self-Evaluation Questionnaire- Birth Fear Subscale, Beliefs About Vaginal Birth Scale, Vaginal Birth Self-Efficacy Scale, Visual Analog Scale, Birth Fear Scale, Wijma Delivery Experience Questionnaire.