Primipar gebelerde beden imajı ve benlik saygısının cinsel fonksiyon üzerine etkisi: Karşılaştırmalı bir çalışma
Effect of body image and self-esteem on sexual function in primiparous pregnant women: A comparative study
  1. Tez No: 844724
  2. Yazar: NİLAY GELMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ŞOLT KIRCA, ÖĞR. GÖR. ELİF DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cinsellik insan yaşamının temelini oluşturan konulardan birisidir. Gebelik dönemi ise cinsel fonksiyonun etkilendiği en önemli evredir. Gebelikte beden imajı değiştiğinden dolayı da cinsel fonksiyonda azalma söz konusu olabilir. Bu çalışma 04.08.2023-30.11.2023 tarihleri arasında Tekirdağ ili merkez ilçesinde Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi (Türk primipar gebeler) 170 ve Adana ili merkez ilçesinde Seyhan Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine Başvuran (Suriyeli primipar gebeler) 190 primipar gebenin beden imajı ve benlik saygısının cinsel fonksiyon üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki veri toplama araçları; araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan sosyo-demografik özellikler, cinsel fonksiyona yönelik sorulardan oluşmuş Tanıtıcı Bilgi Formu, Beden İmajı Ölçeği (BİÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Kadın Cinsel Fonksiyon Sorgulama İndeksi (FSFI-6) Kısa Formudur. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Yapılan tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05). Çalışma sonucunda Türk ve Suriyeli primipar gebelerin beden imajı algıları arttıkça benlik saygılarının arttığı; beden imajı ve benlik saygısının cinsel fonksiyon üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sexuality is one of the issues that form the basis of human life. Pregnancy is the most important phase in which sexual function is affected. Since body image changes during pregnancy, there may be a decrease in sexual function. This study was conducted on body image and body image characteristics of 170 primiparous pregnant women who applied to Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu City Hospital (Turkish primiparous pregnant women) in the central district of Tekirdağ province and 190 primiparous pregnant women who applied to the Gynecology Polyclinics of Seyhan State Hospital (Syrian primiparous pregnant women) in the central district of Adana province between 04.08.2023 and 30.11.2023. It was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine the effect of self-esteem on sexual function. Data collection tools in the study; Introductory Information Form consisting of questions about sociodemographic characteristics, sexual function, Body Image Scale (BIS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS) and Female Sexual Function Questionnaire Index (FSFI-6) Short Form prepared by the researchers in line with the literature. SPSS 25.0 program was used to analyze the data obtained in the research. In all statistical analyses, the significance level was accepted as p0.05). As a result of the study, it was found that as the body image perception of Turkish and Syrian primiparous pregnant women increases, their self-esteem increases; It has been determined that body image and self-esteem do not affect sexual function.