Progresif gevşeme egzersizi kullanılarak verilen doğuma hazırlık eğitiminin doğum şekli tercihi, doğum ağrısı ve emzirme konforuna etkisi
The effect of childbirth preparation training using progressive relaxation exercise on mode of delivery preference, labor pain and breastfeeding comfort
- Tez No: 965495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN AYDIN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gebelik sürecinde yaşanan olumsuz duyguların, anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu ve sezaryen oranlarını artırdığı bilinmektedir. Doğuma hazırlık eğitimleri, özellikle primipar kadınlarda sık karşılaşılan doğum korkusunu azaltarak, gebelerin bilgi düzeylerini, doğum deneyiminden duydukları memnuniyeti ve emzirme sürecindeki konforlarını artırmaktadır. Kadınların ve ailelerinin gebelik ile doğum sürecini sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri ve olumlu duygular deneyimleyebilmeleri için eğitimli ve hazırlıklı olmaları büyük önem taşımaktadır. Gebelerin doğum eylemine yönelik yaşadıkları korkular, fizyolojik, hormonal ve psikolojik değişimlerle birlikte doğum ağrısının ve korkunun artmasına neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü Sağlık Bakım Politikaları ve Araştırmaları Şubesi tarafından yayımlanan Akut Ağrı Yönetimi Kılavuzu incelendiğinde, ağrının azaltılması veya ortadan kaldırılması amacıyla gevşeme egzersizlerinin önerildiği görülmektedir. Progresif gevşeme egzersizlerinin (PGE) gebelerde güvenle uygulanabildiği, yapılan çalışmalarda ise gebelik sürecinde kadınların yaşadığı depresyon, stres, anksiyete, huzursuz bacak sendromu şiddeti, cinsel işlev bozuklukları ve bel ağrılarının yanı sıra sezaryen sonrası gelişen doğum ağrılarının azaldığı; beden algısının, yaşam kalitesinin, uyku kalitesinin, gebeliğe bağlı hipertansiyon kontrolünün, gebelik sonuçlarının ve emzirme sürecinin iyileştiği ortaya konmuştur. Ayrıca, bu egzersizlerin konfor düzeyini ve fiziksel aktiviteye uyumu artırmaya yardımcı olduğu da belirtilmektedir. Bu araştırma, progresif gevşeme egzersizi eşliğinde verilen doğuma hazırlık eğitiminin, doğum şekli tercihi, doğum ağrısı ve emzirme konforu üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Örneklem büyüklüğü G*Power 3.1.9.2 programı kullanılarak hesaplanmış; uygun kriterleri karşılayan 40 kadın, randomizasyon planına göre PGE grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olmak üzere iki gruba atanmıştır. Araştırma, Ekim 2023–Mayıs 2025 tarihleri arasında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası'nda yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde Veri Toplama Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ-VAS), LATCH Emzirme Tanılama Aracı, Emzirme Öz-Yeterlilik Kısa Form Ölçeği (Postnatal Form) ve Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum–maksimum değerler, ki-kare testi ve bağımsız iki örneklem t-testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that negative emotions experienced during pregnancy can have adverse effects on maternal and infant health and increase cesarean section rates. Birth preparation training, particularly for primiparous women, reduces the commonly encountered fear of childbirth, increasing pregnant women's knowledge levels, satisfaction with the birth experience, and comfort during the breastfeeding process. For women and their families to experience pregnancy and childbirth in a healthy way and to foster positive emotions, it is of great importance that they are educated and well-prepared. The fears that pregnant women have toward the birthing process, along with physiological, hormonal, and psychological changes, contribute to increased labor pain and anxiety. A review of the World Health Organization's Acute Pain Management Guidelines published by the Division of Health Care Policy and Research shows that relaxation exercises are recommended to reduce or eliminate pain. Progressive relaxation exercises (PRE) have been shown to be safely applicable in pregnant women, with studies indicating that during pregnancy they reduce depression, stress, anxiety, restless leg syndrome severity, sexual dysfunction, and back pain, as well as postpartum pain following cesarean delivery; while improving body image, quality of life, sleep quality, pregnancy-induced hypertension control, pregnancy outcomes, and the breastfeeding process. Furthermore, these exercises have been noted to help increase comfort levels and adherence to physical activity. This study was designed as a randomized controlled trial to evaluate the effects of birth preparation training accompanied by progressive relaxation exercises on mode of delivery preference, labor pain, and breastfeeding comfort. The sample size was calculated using the G*Power 3.1.9.2 program, and 40 women meeting the inclusion criteria were assigned, according to the randomization plan, to either the PRE group (n=20) or the control group (n=20). The study was conducted between October 2023 and May 2025 at the Obstetrics and Gynecology and Pediatrics Annex of Samsun Training and Research Hospital. During the data collection process, the Data Collection Form, Visual Analogue Scale (VAS), LATCH Breastfeeding Assessment Tool, Breastfeeding Self-Efficacy Short Form Scale (Postnatal Form), and Postpartum Comfort Scale (PPCS) were used. The collected data were analyzed using frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum–maximum values, chi-square test, and independent samples t-test.