Tokat bölgesinde yetişen Usnea flipendula ve Evernia prunastri liken örneklerinden elde edilen ekstraktların antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antioxidant activities of extracts from Usnea flipendula and Evernia prunastri growing in Tokat region
  1. Tez No: 688864
  2. Yazar: CAN MENEKŞEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan bu çalışmada Usnea flipendula ve Evernia prunastri liken örneklerinin aseton, etanol, metanol ve Tris-EDTA tampon çözeltisi kullanılarak ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ekstraktlar üzerinde antifungal etkileri Kirby-Bauer agar disk difüzyon yöntemiyle çalışılırken, antibakteriyel etkileri agar disk difüzyon yöntemi ve broth makro dilüsyon yöntemiyle çalışılmıştır. Aynı zamanda antimikrobiyal çalışmalarına ek olarak Toplam fenolik madde tayini Folin-Ciocalteu yöntemiyle tespit edilirken, antioksidan indirgenme kapasitesi DPPH yöntemi ile tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre ekstraktların antibakteriyel etkileri, çalışılan bakteri türleri arasında Usnea flipendula ve Evernia prunastri liken türlerinin aseton ekstraktının, test edilen ekstraktlara göre daha yüksek antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Antifungal çalışmasında ise çalışılan fungus türleri arasında Evernia prunastri liken türünün etanol ekstraktının, test edilen ekstraktlara göre daha geniş bir antifungal etki spektrumuna sahip olduğu belirlenmiştir. Her iki denemede de Tampon çözelti ile elde edilen ekstraktlarda antimikrobiyal aktiviteye rastlanmamıştır. Toplam fenolik madde tayininde Evernia prunastri liken türünün toplam fenolik madde içeriği en yüksek 14,24 (mg GAE/g ekstrakt) etanol ekstraktı olarak belirlenirken, antioksidan indirgenme kapasitesinin IC50 değeri 0,661 (mg/ml) ile metanol ekstraktı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Usnea filipendula and Evernia prunastri lichen samples were extracted using acetone, ethanol, methanol and Tris-EDTA buffer solution. Antifungal effects on the obtained extracts were studied by the Kirby-Bauer agar disc diffusion method. antibacterial effects were studied by agar disc diffusion method and broth macro dilution method. At the same time, in addition to antimicrobial studies, total phenolic substance determination was determined by Folin-Ciocalteu method, while antioxidant reduction capacity was determined by DPPH method. According to the results of the study, it was determined that the antibacterial effects of the extracts, among the bacterial species studied, the acetone extract of Usnea flipendula and Evernia prunastri lichen species had higher antibacterial activity than the tested extracts. In the antifungal study, it was determined that the ethanol extract of Evernia prunastri lichen species among the studied fungi species had a wider antifungal effect spectrum than the tested extracts. No antimicrobial activity was found in the extracts obtained with the buffer solution in both trials. In the determination of total phenolic substances, the highest total phenolic content of Evernia prunastri lichen species was determined as 14.24 (mg GAE/g extract) ethanol extract, while the IC50 value of antioxidant reduction capacity was determined as methanol extract with 0.661 (mg/ml).