Omnichannel pazarlama anlayışı ile hazır giyim sektöründe tüketicilerin, beş a üzerindeki tutum ve davranışlarının incelenmesi
An investigation of the attitudes and behaviors of consumers on five a model in the ready-to-wear clothing sector with the omni-channel marketing approach
  1. Tez No: 688865
  2. Yazar: ERAY ADANIR
  3. Danışmanlar: PROF. FAZIL KIRKBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tüketiciler ile markaların etkileşme girdikleri kanalların her geçen gün artması ile birlikte, işletmelerin demografik özelliklerine göre tüketicilerin tercih ettiği kanalları daha iyi anlaması gerekmektedir. Müşteri yolu beş A üzerinde farkındalık, çekicilik, sorma, eylem ve savunuculuk aşamalarında tüketicilerin maruz kaldıkları ve tercih ettikleri kanalları anlayabilmek, tüketicilerin kanal düzeylerini ve buna bağlı olarak Beş A aşamalarındaki yoğunluk düzeylerini ortaya koyabilmeyi sağlamaktadır. Müşteri Yolu Beş A düzeyinin demografik özelliklere göre incelenmesi, işletmeler için tüketici gruplarına göre kanal stratejilerini oluşturabilme imkanı sağlayabilmektedir. Bu çalışmada hazır giyim sektöründe demografik özelliklere göre tüketicilerin Yeni Müşteri Yolu Beş A üzerindeki düzeyleri, kanal bazında araştırılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda geliştirilen anket formu, Giresun ilinde kolayda örneklem yöntemi ile seçilen 409 kişi üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen veriler ise SPSS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, tüketicilerin demografik özelliklerine göre Beş A düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing number of channels where consumers and brands interact with each passing day, businesses need to better understand the channels preferred by consumers according to their demographic characteristics. Understanding the channels that consumers are exposed to and preferred at the stages of awareness, desire, asking, action and advocacy on the five A customer path enables us to reveal the channel levels of the consumers and, accordingly, the intensity levels in the Five A stages. Examining the Customer Path Five A levels according to demographic characteristics can provide the opportunity for businesses to create channel strategies according to consumer groups. In this study, the level of consumers on Customer Path Five A according to demographic characteristics in the ready-made clothing sector was investigated on a channel basis. The questionnaire form developed in line with the purpose of the study was applied to 409 people selected by convenience sampling method in Giresun province. The obtained data were analyzed with the SPSS statistical package program. As a result of the research, it was revealed that there is a significant difference between the Five A levels according to the demographic characteristics of the consumers