Bazı bitkisel ekstraktların kök-ur nematodu [Meloidogyne incognita (Kofoid & White)]'na karşı etkinliklerinin araştırılması
Research of the effectiveness of some herbal extracts against root–knot nematode [Meloidogyne incognita (Kofoid & White)]
- Tez No: 688930
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KEPENEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kök-ur nematod (Meloidogyne spp.)'ları, dünya genelinde tarımsal üretim sahalarında yaygın olarak bulunan iki binden fazla konukçu çeşitliliğine sahip olan ve önemli verim kayıplarına sebep olabilen zararlılardır. Nematisitlerin çevresel ve insan sağlığı üzerinde yüksek toksik etkileri nedeniyle sürdürülebilirliği sağlanamamakta ve kullanımı için duyulan kaygılar nedeniyle kısıtlamalara tabii tutulmaktadır. Çalışmamızda Meloidogyne incognita (Kofoid & White)'nın ikinci dönem larvaları (L2)'na karşı, sarımsak, (Allium sativum L.) (S), zencefil, (Zingiber officinale Rosc.) (Z) ve böğürtlen (Rubus caesius L.) (B) bitikilerinin sulu bikisel ekstraktlarının nematisidal etkinliği araştırılmıştır. A. sativum, Z. officinale ve R. caesius ekstraktları %10, %20 ve %40 konsantrasyonlarında iki tekrarlı ve dört tekerrürlü olarak sera-saksı denemeleri olarak yürütülmüştür. Denemeden elde edilen sonuçlara göre bütün ekstraktlarda farklı oranlarda da olsa nematisidal aktivite gözlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, en az urluluk durumu Z'nin %40'lık konsantrasyonunda (1.63±0.18) görülmüştür. Çalışmanın diğer önemli bir parametresi olan yumurta kümesi oluşumunda en düşük değerler S'nin %40'lık konsantrasyonu (1.00±0.00), S'nin %20'lik konsantrasyonu (1.00±0.00), B'nin %40'lık konsantrasyonu (1.00±0.00) ve Z'nin %40'lık konsantrasyonu (1.00±0.00) olarak sıralanmıştır. Denemeler sonunda en düşük L2 yoğunluğu Z'nin %40'lık (465.63±0.03) konsantrasyonunda saptanmış ve S'nin %40'lık (481.88±0.05) konsantrasyonu ile istatistiksel olarak aynı grupta yer almıştır. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında her üç ekstraktın da kök-ur nematodlarına karşı etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) are pests that have a variety of more than two thousand host plants, which are commonly found in agricultural production fields around the world, and can cause severe yield losses. Because of the high toxic effects of nematicides on environmental and human health, their sustainability cannot be achieved and they are subjected to restrictions due to concerns about their use. In our study, the nematicidal activity of aqueous plant extracts of garlic (Allium sativum L.) (S), ginger (Zingiber officinale Rosc.) (Z) and blackberry (Rubus caesius L.) (B) plants against the second instar (J2) of Meloidogyne incognita (Kofoid & White) was researched. Extracts of A. sativum, Z. officinale and R. caesius were carried out as greenhouse-pot trials with two times and four replications at concentrations of 10%, 20% and 40%. According to the results obtained from the trial, nematicidal activity was observed at all extracts, although at different rates. As a result of the study, the least root galling status was observed at 40% concentration of Z (1.63±0.18). The lowest values in egg masses formation, which is another important parameter of the study, were 40% (1.00±0.00) for S, 20% (1.00±0.00) for S, 40% (1.00±0.00) for B and 40% for Z (1.00±0.00) concentrations. At the end of the trials, the lowest J2 density was found in the Z 40% (465.63±0.03) concentrations and the S 40% (481.88±0.05) was statistically in the same group with the experimental character. In this instance, it can be said that all three extracts are effective against root-knot nematodes.