Elektronik delillerin adli süreçteki aşamalarına uygun blok zinciri uygulaması geliştirilmesi
Developing a appropriate blockchain application for electronic evidence based on forensic process stages
- Tez No: 688956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUĞ BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Suçun aydınlatılması ve suçlunun tespit edilmesi açısından elektronik deliller oldukça önemlidir. Elektronik ortamlardan elde edilen verilerin delil niteliğini koruması, maruz kaldığı müdahalelerde itirazlara yol açacak durumların ortadan kaldırılması ile mümkün olacaktır. Elektronik delillere el koyma veya imaj alma aşaması ile başlayan adli süreç birçok iş ve işlem ile devam etmektedir. Bu işlemlerin neler olduğu, kimlerin ne gibi bir işlem yaptığı bilgisine ait kayıtların tutulmaması adli aşamalarda elektronik deliller ile ilgili itirazlara sebep olmakta, bu itirazlar sonucunda bazen elektronik deliller adli makamlarca delil niteliğini yitirdiği yönünde kararla dosyadan çıkarılabilmektedir. Bu tez çalışmasında uluslararası alanda kabul görmüş, veri doğruluğu ve bütünlüğü açısından son derece güvenilir bir sistem olan blok zinciri teknolojisi kullanılarak elektronik delillerin süreç yönetiminin kayıt altına alınmasını sağlayan bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama ile adli merciler ve kolluk kuvvetleri tarafından bir suça konu elektronik delillerin ilk müdahalesinden başlayıp adli sürecin sonlanmasına kadar geçen süreç içerisinde yapılan her iş ve işlem blok zinciri teknolojisi ile kayıt altına alınmış, böylece yapılan her işlemin silinemez ve değiştirilemez bir kaydının oluşması sağlanmıştır. Uygulamada gerçek bir adli vaka konusu elektronik delilin süreç içerisindeki adımları canlandırılmış, süreç içerisinde yer alan elektronik delile yapılan iş ve işlemlerin kayıtlarının uygulama üzerinden değiştirilemez ve silinemez olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electronic evidence is extremely crucial in terms of illuminating the crime and identification of the criminal. The preservation of the evidential value of the data obtained from electronic media will be possible by elimination of the situations that will lead to objections. The judicial process, which starts with the seizure of electronic evidence or taking an image, continues with many practices and transactions. Failure to keep records of what these transactions are and who has done what kind of action cause objections to electronic evidence during judicial stages, and as a result of these objections, electronic evidence can sometimes be removed from the file by judicial authorities with a decision that it loses its evidential value. With this thesis, an application that enables the process management of electronic evidence to be recorded by using blockchain technology, which is an internationally accepted and highly reliable system in terms of data accuracy and integrity, has been implemented. With the application, every practice and transaction made by the judicial authorities and law enforcement officers in the process from the first intervention of electronic evidence subject to a crime until the end of the judicial process has been recorded with blockchain technology, hence creating an indelible and unchangeable record of every transaction has been achieved. In the application, the steps in the process of electronic evidence which is the subject of a real forensic case, have been animated, and it has been proven that the records of the practices and transactions made on the electronic evidence cannot be changed and deleted through the application.