Deep feature transfer from deep learning models into machine learning algorithms to classify COVID-19 from chest X-ray images
Göğüs röntgeni görüntülerinden COVID-19 sınıflandırması yapmak amacıyla derin öğrenme modellerinden makine öğrenmesi algoritmalarına derin öznitelik aktarımı
  1. Tez No: 688973
  2. Yazar: OZAN GÜLDALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, Mathematics, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Koronavirus hastalığı 2019 (COVID-19), SARS-CoV-2'nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. İlk vakalar Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinden bildirilmiş olup, 11 Mart 2020'de dünya genelini saran bir pandemi olarak ilan edilmiştir. Hastalık şiddetli bir akut solunum yolu hastalığı olmasına rağmen, çeşitli organları etkiler ve ateş, kuru öksürük, yorgunluk başta olmak üzere, tat veya koku kaybı, ishal, baş ağrısı, ağrı ve sızılar, boğaz ağrısı ve konjonktivit gibi çeşitli semptomlara neden olur. Temmuz 2021 başı itibariyle 185 milyondan fazla insan COVID-19 hastalığına yakalanmış ve 4 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle en önemli konulardan biri COVID-19'un hızlı ve erken tanısıdır. COVID-19'u teşhis etmenin en temel yöntemi Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testi olsa da farklı teknikler denenmekte ve geliştirilmektedir. COVID-19'un akciğerler üzerinde bıraktığı etki çok büyük olduğu için, hastanın akciğerindeki duruma ve akciğer görüntülerine dayalı tanı yöntemleri üzerinde durulmaktadır. Ancak akciğerleri etkileyen çeşitli hastalıklar da vardır. Bu nedenle, COVID-19'u sınıflandırmak için yüksek başarı oranına sahip bir yöntem bulmak önemli bir zorluk ve problem haline gelmiştir. Bu tezde, göğüs röntgen görüntüleri aracılığıyla COVID-19 hastalığına sahip hastaları sınıflandırmak için, derin öğrenme modellerinden makine öğrenmesi algoritmalarına derin öznitelik aktarımı yöntemini önermekteyiz. Görüntü verilerine ek olarak, derin özniteliklerden gelen bilgileri desteklemek için, makine öğrenimi sürecinde hastaların demografik bilgilerini de kullanıyoruz. Bölüm 1, problemimiz hakkında giriş, bu çalışmanın amacı, ilgili literatür taraması ve bu tezin yapısını içermektedir. Görüntü verilerimiz olan göğüs röntgenleri ile ilgili temel bilgiler Bölüm 2'de verilmiştir. Odaklandığımız sorun, COVID-19 hastaları ve diğer insanlar arasındaki ikili sınıflandırmadır. Bu sorunu çözmek için 131 COVID-19 ve 123 COVID-19 olmayan etiketli veri içeren veri kümesi kullandık. Daha sonra veri kümesini, toplam verinin \%80'i öğrenme kümesinde olacak şekilde, öğrenme ve test kümelerine böldük. Ayrıca öğrenme kümesi verilerine yatay çevirme, dikey çevirme, 90 derece döndürme, 180 derece döndürme ve 270 derece döndürme ile çoğaltma uyguladık. Böylece öğrenme kümesinde 630 COVID-19 ve 588 COVID-19 olmayan etiketli veri, test setinde 26 COVID-19 ve 25 COVID-19 olmayan etiketli veri elde ettik. Belirtilen çoğaltılma işlemi sadece Evrişimsel Sinir Ağı deneyleri sırasında kullanılmıştır. Bölüm 5'in başlarında, veri seti ve çoğaltma işlemi tekniği detaylandırılmıştır. Kullandığımız derin öğrenme modelleri AlexNet, ResNet-18, ResNet-34, ResNet-50, VGG16 ve VGG19 Evrişimsel Sinir Ağı (ESA) modelleridir. Her ESA modeli için özellikle üç farklı optimizasyon yöntemi uyguladık, ve bunlar SGD momentum, Adam ve ayrıştırılmış ağırlık düşüşüne sahip Adam'dır. Her model için ortak olarak kayıp fonksiyonununu çözebilmek adına çapraz-entropy kayıp fonksiyonunu kullandık. Her bir görüntü 227 x 227 olarak yeniden boyutlandırıldı, merkezsel olarak kırpıldı, gri tonlamaya dönüştürüldü ve normalleştirildi. Bölüm 3, derin öğrenmeye giriş, ESA'lar hakkında temel bilgiler ve transfer öğreniminin nasıl gerçekleştirileceğinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, önceden eğitilmiş modellerin ağırlıklarının mevcut ESA modellerine aktarılması, ve ESA modellerinden çıkarılan derin özniteliklerin makine öğrenimi algoritmalarına aktarılması olarak iki tür aktarımlı öğrenme kullanılmıştır. Ön-eğitimli ESA modelleri, resmi olarak ImageNet veri kümesi üzerinde daha önceden eğitilmiş modeller olup, kaydedilen bu ağırlıklarla modeller başlatılmış ve sonrasında yeniden öğrenim gerçekleştirilmiştir. Derin öznitelik aktarımlı öğrenme ise, ESA modelinin özelliklerini tam bağlı model bloğundan çıkartarak makine öğrenmesi algoritmaları gibi başka bir yapay zeka tekniğinde öznitelik matrisi olarak kullanmaktır. Kullandığımız makine öğrenmesi (MÖ) algoritmaları, Destek Vektör Makineleri (SVM), Lojistik Regresyon (LR), K-En Yakın Komşu (KNN) ve Doğrusal Ayırma Analizi (LDA) olan gözetimli öğrenme algoritmalarıdır. Belirtilen makine öğrenmesi algoritmaları üzerinde L1 normu olarak bilinen Lasso ve L2 normu olarak bilinen Ridge olarak farklı düzenlileştirme tekniklerini uyguladık. 4. Bölüm, makine öğrenmesine giriş, makine öğrenmesi algoritmaları ve düzenlileştirciler hakkında temel bilgiler ve çapraz doğrulama tekniğini içermektedir. Başlangıçtaki bölünmüş test kümemize özgü hiper parametrelerin yanı sıra, genelleştirilmiş hiper parametre seçeneklerini elde etmek için öğrenme kümesi üzerinde 10-Katlı çapraz doğrulama gerçekleştirdik. Algoritmalar ve tüm deneyler, demografik bilgilerden oluşan öznitelik kümesine, aktırılmış derin özniteliklerden oluşan öznitelik matrisine ve aktarılan derin öznitelikler ile demografik bilgilerin birleşiminden oluşan öznitelik matrisine ayrı ayrı uygulanmıştır. Demografik bilgi özellik matrisi, bilindiği üzere yaş ve cinsiyet bilgisi olmak üzere iki özellik sütunundan oluşmaktadır. Her örnek için aktarılan derin özniteliklerin uzunluğu bindir. Dolayısıyla, birleşik öznitelik matrisi bin iki sütun içermektedir. ESA ve MÖ için tüm deneyler, MÖ için veri ön işleme ve hiper parametre seçimi teknikleri dahil olmak üzere, Bölüm 5'te ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Her bir öznitelik matrisi ve algoritma için en uygun parametreleri bulmak amacıyla Izgara araması yöntemi kullandık. Deneylerin kaynak kodu ağırlıklı olarak Python programlama dilinde, küçük bir kısmı ise R programlama dilinde yazılmıştır. ESA modelleri Python'da PyTorch kütüphanesi kullanılarak, MÖ algoritmaları ise Python'da Sklearn kütüphanesi kullanılarak uygulanmıştır. Yalnızca düzenlileştirilmiş LDA algoritması, TULIP kütüphanesi kullanılarak R programlama dilinde kodlanmıştır. Daha hızlı ve paralelleştirilmiş işlemler için ESA deneylerimizi GPU üzerinde gerçekleştirdik. Deneylerimiz sırasında kullanabileceğimiz GPU içeren fiziksel bir bilgisayara sahip olma fırsatımız olmadığından, deneyleri Google Colaboratory platformunda gerçekleştirdik. Google Colaboratory, Gmail kullanıcılarına, içermiş olduğu GPU'yu CUDA eklentisi teknolojisi ile kullanma imkanı sağlayan kısmen ücretsiz bir platformdur. ESA sonuçlarını ve en iyi model ağırlıklarını içeren *.pth dosyalarını toplandıktan sonra, MÖ deneyleri lokal olarak CPU üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bölüm 6'da performans ölçüm tekniklerini ESA ve MÖ süreçleri için deney sonuçlarıyla birlikte açıkladık. En iyi sonuca Adam optimizasyon yöntemi ile ResNet-50 modeli kullanılarak ulaşılmıştır. Bu sonuca ilişkin metrikler, doğruluk, duyarlılık, özgüllük, kesinlik, F1 skoru ve AUC skoru için sırasıyla \%92.16, 0.9216, 0.9215, 0.9216, 0.9216, 0.9219'tir. Hem genelleştirilmiş hem de test verilerimize özel optimum hiper parametreleri elde etmeyi amaçladığımızdan, her ikisi için de sonuçlar rapor edilmiştir. Demografik bilgilerin öznitelik matrisi için hem genelleştirilmiş hem de seçilmiş test kümesi hiper parametreleri için en iyi sonuçlar aynıdır, ve KNN algoritması ile elde edilir. Bu sonuca ilişkin metrikler, \%56.86 doğruluk, 0.5686 duyarlılık, 0.5837 özgüllük, 0.6863 kesinlik, 0.4955 F1 skoru ve 0.5745 AUC skorudur. ResNet-50 model ağırlıklarından elde edilen derin öznitelik matrisi için, Ridge düzenleyicili SVM, Ridge düzenleyicili LR, LR ve KNN algoritmaları genelleştirilmiş hiper parametrelere göre aynı sonuçları vermiştir. Bu sonuçlara ilişkin metrikler sırasıyla \%92.16, 0.9216, 0.9230, 0.9243, 0.9215, 0.9223 olmak üzere doğruluk, duyarlılık, özgüllük, kesinlik, F1 skoru ve AUC skorudur. Son olarak, demografik bilgiler ve ResNet-50 model ağırlıklarından elde edilerek çıkarılan derin özniteliklerin birleştirilmesiyle oluşan öznitelik matrisi için, Ridge düzenleyicili SVM, Ridge düzenleyicili LR, LR ve KNN algoritmaları da genelleştirilmiş hiper parametrelere göre aynı sonuçları vermiştir. Bu sonuçlara ilişkin metrikler sırasıyla \%92.16, 0.9216, 0.9230, 0.9243, 0.9215, 0.9223 olmak üzere doğruluk, duyarlılık, özgüllük, kesinlik, F1 skoru ve AUC skorudur. En nihayetinde, belirtilen sonuçlara bakılacak olursa, doğrusal ayırma analizi ve Lasso düzenleyicisini kullanarak, düzenleyicinin kullanımının bir gelişme sağlayabilmiş olduğunu gördük. Genel olarak, demografik bilgileri derin özniteliklerle birleştirerek bir iyileştirme elde edemedik. Ancak, sayı olarak daha fazla veri ve doktor raporu, tütün ürünü kullanımı, ilişkili genetik hastalık, solunum testi vb. gibi daha fazla hasta bilgileri kullanıldığı takdirde, görüntü ve görüntü olmayan bilgilerin birleştirilmesi tekniğinin gelişme sağlayacığını ön görüyoruz. ESA test sonuçlarından MÖ test sonuçlarına geçişte, doğruluk, duyarlılık ve F1 skoru açısından bir gelişme göremesek de, özgüllük ve kesinlik metriklerinde bir artış yakaladık. Bölüm 7'de söz ettiğmiz gibi, daha fazla numune içeren bir veri kümesi kullanılır ve bu numuneler, bizim kullandığımız röntgenler için uzman radyologlardan yardım alınabilecek olması gibi, konu uzmanları tarafından incelenerek seçilirse, bu durum çalışmanın daha iyi metrik sonuçlarına ve deneysel aşamalar arasında daha iyi karşılaştırma fırsatlarına sahip olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019 (COVID-19) is a contagious disease caused by SARS-CoV-2. It was first reported on December 2019 in Wuhan, China, and declared as a pandemic on 11 March, 2020. Even though the disease is a severe acute respiratory illness, it affects various organs and causes several symptoms such as fever, dry cough, tiredness, the loss of taste or smell, diarrhoea, headache, aches and pains, sore throat, and conjunctivitis. As of the beginning of July 2021, over 185 million people have been infected and more than 4 million people died because of COVID-19. For that reason, one of the most important issues is the diagnosis of COVID-19. Although the most basic method to diagnose COVID-19 is Polymerase Chain Reaction (PCR) test, different techniques have been being experimented and developed. Since COVID-19 has a huge effect on lungs, diagnosis methods based on lung characteristics and images are emphasized. However, there are various illnesses affecting lungs. Hence, it has been an important challenge and problem to find a procedure to classify COVID-19 with high success rate. In this thesis, we suggested use of deep feature transformation from deep learning models to machine learning (ML) algorithms to classify patients COVID-19 infected via chest X-rays. In addition to image data, we also used the demographic information of patients during ML process to contribute to the information coming from deep features. Chapter 1 gives background information about our problem, the purpose of our study, the related literature survey and the structure of this thesis. The basic information about our image data, chest X-rays, are given in Chapter 2. The problem we focused on is a binary classification between COVID-19 patients and other people. In order to solve this problem, we used data set containing 131 COVID-19 and 123 non-COVID-19 labeled data. Then, we divided the data set into train and test sets so that 80\% of the total data is in the train set, and then augmented the train set with horizontal flip, vertical flip, 90 degrees of rotation, 180 degrees of rotation, and 270 degrees of rotation to increase the size of the train set. Thus, at the end, we yielded 630 COVID-19 and 588 non-COVID-19 labeled data in train set, and 26 COVID-19 and 25 non-COVID-19 labeled data in test set. The augmented data was used on CNN experiments only. At the beginning of Chapter 5, the data set and augmentation technique was detailed. The deep learning models we used are Convolutional Neural Network (CNN) models such that AlexNet, ResNet-18, ResNet-34, ResNet-50, VGG16, and VGG19. We particularly experimented three different optimization methods for each CNN model such that SGD with momentum, Adam and Adam with decoupled weight decay. The objective loss function was to minimize cross-entropy loss function which was common for each model. Each image sample was resized to 227 x 227, center cropped, converted to gray-scale, and then normalized. Chapter 3 consists of the introduction to deep learning, basic information about CNNs, and how to perform transfer learning. Two types of transfer learning were used in this study, which are transferring pre-trained model weights into CNN models and transferring deep features extracted from CNN models into ML algorithms. Pre-trained CNN models are the models that previously trained on ImageNet data set on the record, and we performed re-train after initializing the models with these recorded weights. Deep feature transfer learning is extracting the features of CNN model from the fully-connected block of model, and using it as feature matrix in another artificial intelligence technique such as ML algorithms. The ML algorithms we used are supervised learning algorithms such that Support Vector Machines (SVM), Logistic Regression (LR), K-Nearest Neighbor (KNN) and Linear Discriminant Analysis (LDA). We experimented different regularization techniques, which are Lasso known as L1 norm and Ridge known as L2 norm, on stated ML algorithms. Chapter 4 consists of the introduction to ML, basic information about algorithms and regularizers, and cross-validation technique. We performed 10-Fold cross-validation on train set to obtain the generalized hyper-parameter choices besides hyper-parameters specific to our initially split test set. The algorithms and experiments were applied to the feature set of demographic information, the deep transferred feature set, and the combination of transferred features and demographic information separately. The demographic information feature matrix clearly consists of two feature columns such that age and sex information. The length of transferred deep features for each sample is thousand. Hence, the combined feature matrix contains thousand two columns. All experiments for CNN and ML are detailed in Chapter 5, including data pre-processing and hyper-parameter tuning techniques for ML specifically. Grid search was used to find optimal parameters for each feature matrix and algorithm. The source code for experiments was mainly carried out in Python programming language, and a small part was done in R programming language. The CNN models were applied using PyTorch library in Python, and the ML algorithms were applied using Sklearn library in Python. Only regularized LDA algorithm was coded in R programming language using TULIP library. We performed our CNN experiments on GPU to have faster and parallel processes. Since we did not have an opportunity to reach a physical computer including GPU that we can use during our experiments, we performed the experiments on the Google Colaboratory platform. It is a partially-free platform for Gmail users to implement CUDA to use its provided GPU. After collecting CNN results and *.pth files containing the best model weights, the ML experiments were performed locally on CPU. We explained the performance measurement techniques in Chapter 6 together with experiment results for CNN and ML processes. The best result was achieved by using ResNet-50 model with Adam optimizer. The metrics on this result are 92.16\%, 0.9216, 0.9215, 0.9216, 0.9216, 0.9219 for the accuracy, sensitivity, specificity, precision, F1 score, and AUC score respectively. Since we experimented for obtaining optimal hyper-parameters for both generalized and specific to our test data, the results for both were reported too. For the feature matrix of demographic information, the best results for both generalized and chosen test set hyper-parameters are the same, and achieved with KNN algorithm. The metrics on this result are the accuracy of 56.86\%, the sensitivity of 0.5686, the specificity of 0.5837 the precision of 0.6863, the F1 score of 0.4955, and the AUC score of 0.5745. For the deep feature matrix obtained from ResNet-50 model weights, SVM with Ridge penalty, LR, LR with penalty, and KNN algorithms had the same results according to generalized hyper-parameters. The metrics on this results are the accuracy, sensitivity, specificity, precision, F1 score and AUC score of 92.16\%, 0.9216, 0.9230, 0.9243, 0.9215, 0.9223 respectively. Finally, for the combined feature matrix of demographic information and extracted deep features obtained from ResNet-50 model weights, SVM with Ridge penalty, LR, LR with Ridge penalty, and KNN algorithms had the same results as well according to generalized hyper-parameters. The metrics on this results are the accuracy, sensitivity, specificity, precision, F1 score and AUC score of 92.16\%, 0.9216, 0.9230, 0.9243, 0.9215, 0.9223 respectively. In conclusion, according to stated results, we yielded an improvement of using regularization with linear discriminant analysis and Lasso regularizer. In general, we did not have an improvement by combining demographic information with deep features. However, we anticipate an improvement with this image and non-image data combining technique by using more data samples and more information about patients such as doctors report, tobacco product use, associated genetic diseases, respiratory test information, etc. Finally, even though we could not see an improvement from CNN testing results to ML testing results in terms of the accuracy, sensitivity and F1 score, the specificity and precision improved, as we discussed in Chapter 7, a data set with more samples and these samples inspected by subject matter experts, such as specialist radiologists for our X-rays, would allow the study to have better metric results and better comparison opportunities between experimental phases.