Therapeutic potential of resveratrol and the role of ceramide metabolism in resveratrol-triggered apoptosis in FLT3+ acute myeloid leukemia
Resveratrol'ün FLT3+ akut miyeloid lösemide terapötik potansiyeli ve resveratrol tarafından tetiklenen apoptozda seramid metabolizmasının rolü
- Tez No: 688974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Resveratrol'ün FLT3-ITD+ AML hücreleri üzerindeki büyüme engelleyici etkilerinin altında yatan mekanizmalar, seramid metabolizması hedeflenerek araştırıldı. Resveratrol, SK (sfingosin kinaz) inhibitörü (SKI II), GCS (glukosilseramid sentaz) inhibitörü (PDMP)'nin tek başına ve kombinasyon halinde MOLM-13 ve MV4-11 hücreleri üzerindeki antiproliferatif, apoptotik ve sitostatik etkileri sırasıyla MTT, akış sitometrik Annexin-V/PI boyama ve PI boyama ile araştırıldı. Resveratrol muamelesi sonucu kaspaz-3 ve PARP kesimleri, GCS ve SK-1 protein ifadeleri ve kombinasyon muameleleri sonucu PARP kesimi western blot ile kontrol edildi. Kombinasyon indeksleri CompuSyn yazılımı ile hesaplanmıştır. Resveratrol'ün tek başına ve SKI II ve PDMP ile kombinasyonları, aditif veya sinerjik etkilerle hücre proliferasyonunu baskılamış, apoptozu indüklemesi ve hücre döngüsü ilerlemesini durdurmuştur. Resveratrol, GCS ve SK-1 ifadesini baskılamış ve kaspaz-3 ve PARP kesimi yoluyla apoptozu indüklemiştir. Kombinasyon muameleleri PARP aktivasyonu yoluyla apoptozu indüklemiştir. Sonuç olarak, resveratrolün FLT3-ITD + AML hücrelerinde büyümeyi baskılayıcı etkisi, SK-1 ve GCS'ın inhibe edilmesi aracılığı ile olmuştur ve bu iki enzimin inhibisyonu resveratrolün aktivitesini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The mechanisms underlying the growth inhibitory effects of resveratrol on FLT3-ITD + AML cells were investigated by targeting ceramide metabolism. Antiproliferative, apoptotic and cytostatic effects of resveratrol, SK (sphingosine kinase) inhibitor (SKI II), GCS (glucosylceramide synthase) inhibitor (PDMP) alone and on combination on MOLM-13 and MV4-11 cells were investigated by MTT, flow cytometric Annexin-V/PI staining and PI staining respectively. Caspase-3 and PARP cleavages, GCS and SK protein expressions were checked by western blot in response to resveratrol. PARP activation was also checked after co-treatments. Combination indexes were calculated by CompuSyn software. Resveratrol alone and its combinations with SKI II and PDMP suppress cell proliferation with additive or synergistic effects, induced apoptosis and resulted in cell cycle arrest. Resveratrol suppressed GCS and SK-1 expression and induced apoptosis via caspase-3 and PARP cleavage. Co-treatments induced apoptosis through PARP activation mechanistically. Overall, resveratrol's growth inhibitory effects in FLT3-ITD + AML cells are mediated by inhibiting SK-1 and GCS, which further intensify resveratrol's activity