Bir eğitim ve araştırma hastanesinde COVID-19 tanısı almış hastalara bakım veren hemşirelerin tükenmişlik durumları ve mesleğe bağlılıklarının belirlenmesi
Determining the burnout status and professional commitment of the nurs caring for patients diagnosed with COVID-19 in a training and research hospital
- Tez No: 688987
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, bir eğitim ve araştırma hastanesinde COVID-19 tanısı almış hastalara bakım veren hemşirelerin tükenmişlik durumları ve mesleğe bağlılıklarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini bir eğitim ve araştırma hastanesinin pandemi servislerinde ve ünitelerinde çalışıp COVID-19 hastalarına bakım veren ve formları eksiksiz dolduran 205 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında;“Tanımlayıcı Özellikler Formu”,“Tükenmişlik Ölçeği”ve“Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama±standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Mann Whitney U testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Hemşirelerin, tükenmişlik ölçeği toplam puan ortalaması 4,48±1,07 olup %36,6'sının kriz durumunda, %31,2'sinin derhal yardım gerektiren durumda tükenmişlik yaşadığı belirlendi. Hemşirelerin mesleğe bağlılık toplam puan ortalamasının 68,73±13,14, hedef ve değerlere inanç alt boyutu puan ortalamasının 14,81±3,07, meslek üyeliğini sürdürme alt boyut puan ortalamasının 23,34±4,85 ve çaba gösterme istekliliği alt boyut puan ortalamasının 30,57±7,83 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the burnout status and professional commitment of nurses who care for patients diagnosed with COVID-19 in a training and research hospital. The sample of the study consisted of 205 nurses who worked in the pandemic wards and units of a training and research hospital, caring for COVID-19 patients and filling out the forms completely. In the collection of data;“Descriptive Characteristics Form”,“Burnout Scale”and“Occupational Engagement Scale in Nursing”were used. In the analysis of data; Descriptive statistics such as number, percentage, mean±standard deviation, Kolmogorov-Smirnov test, Kruskal Wallis Analysis of Variance, Mann Whitney U test and Pearson Correlation Analysis were used. The total mean score of the burnout scale of the nurses was 4.48±1.07, and it was determined that 36.6% experienced burnout in a crisis situation and 31.2% in a situation requiring immediate help. The mean score of the nurses' commitment to the profession was 68.73±13.14, the sub-dimension of belief in goals and values was 14.81±3.07, the mean score of maintaining professional membership was 23.34±4.85, and the willingness to exert effort sub-dimension The mean score was found to be 30.57±7.83.