Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde COVID-19 tanısı almış hastalarda tüm nedenlere bağlı ölümler ve ilişkili etmenlerin incelenmesi
Examination of all-cause mortalities and associated factors in patients diagnosed with covid-19 at Dokuz Eylül University Hospital
  1. Tez No: 840995
  2. Yazar: AHMET FURKAN SÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Bu kohort çalışmasında 19 Mart 2020 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde COVID-19 tanısı alan kişilerde tüm nedenlere bağlı ölüm hızını belirlemek ve ilişkili etmenleri incelemek amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışma retrospektif kohort çalışması olarak yürütülmüştür. Çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubu, 19.03.2020'den başlayarak 31.05.2021 tarihine kadar DEÜ Hastanesine başvurup Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile COVID-19 tanısı alan 18 yaş üstü 8955 hastadan oluşmaktadır. Bu çalışmada, DEÜ-COVIMER tarafından toplanan, hastaların sosyodemografik verileri, sağlık durumları, ölüm verileri kullanılmıştır. Çalışmada örnek seçilmemiş, tüm hastalara ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenleri yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim, algılanan ekonomik durum, alkol, sigara, kronik hastalık durumu ve sayısı, tanı öncesi şikayetlerin varlığı ve sayısıdır. Çalışmanın bağımlı değişkeni tüm nedenlere bağlı ölümdür. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için, sayı ve yüzde olarak, sürekli değişkenler için ortanca (IQR) olarak verilmiştir. Çalışmada tüm nedenlere bağlı ölümle ilişkili etmenlerin incelenmesinde sağkalım analizleri kullanılmıştır. Ölenler için sağkalım süresi, tanı alınan tarih ile ölümün olduğu tarih arasındaki süre; hayatta kalanlar için ise ilk tanı tarihi ile hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden ölüm durumunun en son sorgulandığı 01.03.2022 tarihi arasındaki süre şeklinde hesaplanmıştır. Bağımsız değişkenlerin kategorileri sağkalım süresi açısından karşılaştırılırken Kaplan Meier sağkalım eğrileri hazırlanarak sağkalım süreleri Log Rank testi ile karşılaştırılmıştır. Tüm nedenlere bağlı ölümü belirleyen faktörleri incelemek amacıyla Cox Regresyon Modelleri oluşturulmuştur. Modele konan değişkenlere karar verilirken Kaplan Meier analizlerinde istatistiksel olarak anlamlı olan değişkenler dikkate alınmıştır. Analizler SPSS paket programı versiyon 26 ile yapılmıştır. İki yönlü p değeri
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to determine the all-cause mortality rate and examine the associated factors in individuals diagnosed with COVID-19 at Dokuz Eylul University Hospital between March 19, 2020, and May 31, 2021. METHOD: This study was conducted as a retrospective cohort study. The research took place at Dokuz Eylül University Hospital. The study group consisted of 8955 individuals aged 18 and over who applied to Dokuz Eylül University Hospital and were diagnosed with COVID-19 via PCR from March 19, 2020, to May 31, 2021. In this study, sociodemographic data, health status, and mortality data collected by DEÜ-COVIMER were utilized. The study did not involve sample selection, and an attempt was made to reach all patients. The independent variables of the study included age, gender, marital status, education, perceived economic status, alcohol consumption, smoking, presence of chronic diseases, and the number of chronic diseases, as well as the presence and number of pre-diagnosis complaints. The dependent variable of the study was all-cause mortality. Descriptive statistics were presented as counts and percentages for categorical variables and as median (IQR) for continuous variables. Survival analyses were used to investigate factors associated with all-cause mortality. For those who died, survival time was calculated as the period between the date of diagnosis and the date of death. For those who survived, survival time was calculated as the period between the date of the initial diagnosis and the last inquiry date (March 1, 2022) when the death status was last checked in the hospital information system. Kaplan-Meier survival curves were prepared, and survival times were compared using the Log-Rank test when comparing the categories of independent variables in terms of survival time. Cox Regression Models were constructed to examine the factors determining all-cause mortality. A forward variable selection method was employed in the analysis. When deciding on the variables to be included in the model, those that were statistically significant in the Kaplan-Meier analyses were taken into account. The analyses were conducted using SPSS software version 26. A two-tailed p-value of