New software cost estimation approach by using machine learning based feature extraction techniques
Yeni yazılım maliyeti tahmini yaklaşımımakine öğrenimine dayalı özellik kullanmaçekim teknikleri
- Tez No: 689005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, makine öğrenmesi kullanılarak sunulan yeni yazılım maliyet tahmini yaklaşımı tekniklere dayalı öznitelik seçme yöntemi. Önerilen yöntem iki aşamadan oluşmaktadır; En iyi özellikleri seçmek ve etkilenmeyenleri ortadan kaldırmak için faktör analizinin uygulandığı özellik seçim aşaması giriş verilerinden özellikler. İkinci aşamada, sınıflandırmak için naif evet sınıflandırıcısı uygulanmıştır. seçilen özellikler Yöntemi ücretsiz veri seti olan NASA yazılım veri setine uyguladık. çevrimiçi olarak mevcuttur ve araştırmacılar tarafından tespit yöntemlerini test etmek için metrik olarak kullanılır. Sonra Bu alanda sunulan çeşitli çalışmalarla karşılaştırıldığında sunulan yöntem.
Özet (Çeviri)
In this study, new software cost estimation approach presented by using machine learning techniques based feature selection method. The proposed method consists from two stages, the feature selection stage which factor analysis applied to select best features and remove unaffected features from input data. In the second stage, the naïve ayes classifier applied to classify the selected features. We applied the method to the NASA software dataset, which is free dataset available online and used by researchers as metrics to test the detection methods. Then, the presented method compared with several studies presented in this field.