Beş yıldızlı termal otel işletmelerinde örgüt sağlığının örgütsel özdeşleşmeye etkisi: Afyonkarahisar ili örneği
The effect of organizational health on organizational identification in five star thermal hotel establishments: The case of Afyonkarahisar province
- Tez No: 689006
- Danışmanlar: PROF. DR. ELBEYİ PELİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Küresel dünyada çalışma anlayışının bireyselleşmesi örgütlerin çalışanlarına farklı bağlılık politikaları uygulatmasına etkendir. Küreselleşme, modern yaklaşımlar, örgüt yapısını ve çalışan ilişkilerini yoğun etkisi altına almaktadır. Bu sebeple örgütsel sağlık algısının ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Örgütü amaçlarına ulaştıran çalışan davranışları, örgütsel özdeşleşme açısından önemli kabul edilmiştir. Bu bağlamda sağlıklı örgüt ve örgütsel özdeşleşme üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Afyonkarahisar ilindeki beş yıldızlı termal konaklama işletmelerinde çalışan iş görenlerin örgüt sağlığı algılarının örgütsel özdeşleşmeye etkisini incelemektir. Burada, tesadüfi olmayan örnekleme ile ilgili işletmelerden seçilen 428 iş görene anket uygulanmıştır. Örgüt sağlığı ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Örgüt sağlığı ve örgütsel özdeşleşme arasında pozitif yönde orta kuvvette ve düşük kuvvette ilişkiler tespit edilmiştir. Korelasyon analizi neticesinde ortaya çıkan ilişkiler incelenmiştir. Örgüt sağlığının örgütsel özdeşleşme üzerindeki rolünü belirleyebilmek amacıyla korelasyon testi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, örgüt sağlığının örgütsel özdeşleşme üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The individualization of the understanding of working in the global world affects the organizations to apply different commitment policies to their employees. Globalization, modern approaches, intensify organizational structure and employee relations. For this reason, the relationship between organizational health perception and organizational identification has been examined. Employee behaviors that lead the organization to their goals are considered important in terms of organizational identification. In this context, its effect on healthy organization and organizational identification has been investigated. The aim of this study is to examine the effect of organizational health perceptions of employees working in five star thermal accommodation enterprises in Afyonkarahisar province on organizational identification. Here, a questionnaire was applied to 428 employees selected from businesses related to non-random sampling. Correlation analysis was used to determine the relationship between organizational health and organizational identification. Positive and medium strength relationships were found between organizational health and organizational identification. The relations that emerged as a result of the correlation analysis were examined. Correlation test was applied to determine the role of organizational health on organizational identification. As a result of the analysis, it was concluded that organizational health has a positive effect on organizational identification.