Effect of different MPPT algorithms for linear and non-linear loads in PV system
Pv sistemindeki doğrusal ve doğrusal olmayan yükler için farklı MPPT algoritmasının etkisi
- Tez No: 689018
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA FARSADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir PV dizisinin çıkış gücü, güneş ışınımı ve sıcaklık gibi çevresel faktörlere bağlıdır, bu nedenle doğrusal olmayan bir I-V karakteristiğine sahiptir. Maksimum Güç Noktası (MPP), PV cihazının maksimum çıkış gücü ürettiği bir PV dizisinin I-V, P-V karakteristik eğrisi üzerinde bulunan bir noktadır. İklim değiştikçe MPP'nin yeri de değişir. MPPT'nin amacı, değişen çevre koşulları altında güneş enerjisi çalışma voltajını mümkün olduğunca MPP'ye benzer tutmaktır. PV dizisinden tam gücü sürekli olarak toplamak için, çevre koşullarındaki homojen olmayan değişimi göz önünde bulundurarak MPPT'lerinde çalışmalıdırlar. burada PV uygulamaları için en sık kullanılan MPPT algoritmaları gösterilmektedir, çünkü bunların uygulanması kolaydır, bunlar Perturb and Observe (P&O), Hill Climbing (HC) ve Incremental Conductance (INC). Bu yazıda, bu üç MPPT algoritmasının PV sistemlerindeki doğrusal ve doğrusal olmayan yüklerdeki uygulamaları incelenmiştir. Karşılaştırmalı analizler yapılmış ve farklı test senaryolarına dayalı verimli olanı çıktı sonuçlarına göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The output power of a PV array is dependent on environmental factors such as solar irradiation and temperature, So, it has a non-linear I-V characteristic. Maximum Power Point (MPP) is a point on the I-V, P-V characteristic curve of a PV array where the PV device generates maximum output power. The location of MPP shifts as the climate changes. MPPT's aim is to keep the solar operating voltage as similar to MPP as possible under changing environmental conditions. They must run at their MPPT considering the inhomogeneous shift in environmental conditions in order to continuously gather the full power from the PV array. here the most commonly used MPPT algorithms for PV applications are illustrated because they are easy to implement which are Perturb and Observe (P&O), Hill Climbing (HC) and Incremental Conductance (INC). In this paper, the applications of those three MPPT algorithms in PV systems at linear and nonlinear loads have been investigated. Comparative analysis has been done and the efficient one based on different testing scenarios has been determined based on output results.