Antepfıstığı ağaçlarında dal kurumalarına ve geriye doğru ölümlere neden olan fungal hastalık etmenlerinin araştırılması
Investigation of fungal diseases causing dried branch and die back on pistacia trees
- Tez No: 689053
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 2018 ve 2020 yılları arasında Gaziantep ili, Nizip ilçesinde ve Şanlıurfa ili Birecik ilçelerinde 10 farklı bahçede antepfıstıklarında solgunluk, dallarda kuruma ve geriye doğru ölüm gösteren ağaçlardaki fungal hastalık etmenleri araştırılmıştır. Gaziantep ili Nizip ilesindeki antepfıstığı ağaçlarında görülen geriye doğru ölümlere Fusarium oxysporum, F. equiseti ve F. solani, Şanlıurfa ili Birecik ilçesindeki antepfıstıklarında görülen solgunluk ve dal kurumalarına ise Neoscytalidium dimidiatum fungus türlerinin neden olduğu morfolojik özelliklerine ve ITS, kalmodulin ve uzama faktörü 1-α genlerin.moleküler analizlerine göre belirlenmiştir. Kesik dal ve fidan patojenisite çalışmaları ile de fungal türlerin hastalık etmeni olduğu kanıtlanmıştır. Patojenisite testlerinde en geniş ve uzun lezyon alanını (463,49 mm2) N. dimidiatum oluşturmuş, bunu ikinci sırada (142,3 mm2) F. equiseti fungusu izlemiştir. Diğer iki fungus türü (F. oxysporum ve F. solani) daha çok kök ve kök boğazında çürüklük etmeni olarak saptanmış ve diğer funguslara göre lezyon alanları daha az olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, fungal disease agents on pistachio trees showing wilt, drying of branches and die back in 10 orchards were investigated in Gaziantep province, Nizip district and Şanlıurfa province Birecik district between 2018 and 2020. While dieback of pistachio trees in Nizip district of Gaziantep province caused by Fusarium oxysporum, F. equiseti and F. solani fungi, wilt and branch drying of pistachios in Birecik district of Şanlıurfa caused by Neoscytalidium dimidiatum were identified by morphological charateristics of fungi and molecular analyses of ITS, calmodulin, and elongation factor1-α genes. Fungal species have been proven to be disease agents with the pathogenicity studies of stem cuttings and seedlings. N. dimidiatum formed the largest and longest lesion area (463,49 mm2) in pathogenicity tests, followed by F. equiseti fungus in the second (142,3 mm2) place. The other two fungi species (F. oxysporum and F. solani) were determined to cause rot mostly in the root and root collar, and the lesion areas were less than the other fungi.