Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerdeki akademik personelin pozitif psikolojik sermaye becerileri ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the positive psychological capital skills of academic staff and empathy levels in departments that are taking student with special talent exam
- Tez No: 689070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerdeki akademik personelin pozitif psikolojik sermaye becerileri ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Atatürk Üniversitesine bağlı özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerdeki akademik personel oluştururken; örneklem grubunu ise Atatürk Üniversitesine bağlı özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerdeki 76'sı erkek, 39'u kadın olmak üzere toplam 115 oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların empatik seviyeleri hakkında veri elde etmek için; Dökmen (1988) tarafından geliştirilen empatik eğilim ölçeği; pozitif psikolojik sermaye hakkında veri elde etmek için ise Luthans vd. (2007) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye Çetin ve Basım (2012) tarafından uyarlanan pozitif psikolojik sermaye ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between the positive psychological capital skills and empathy levels of the academic staff in the departments that taking students with special talent exams. Material and Method: The universe of the research is the academic staff and the sample group of the research consists of 115 people, 76 men and 39 women, in the departments that taking students with special talent exams. In the study, the empathic tendency scale developed by Dökmen (1988) was used to obtain data about the empathic levels of the participants, and positive psychological capital scale developed by Luthans et al. (2007) and adapted by Çetin and Basım (2012) was used to obtain data about the positive psychological capital.