İç su balıkları sistematiğinde osteolojik karakterizasyonundeğerlendirilmesi
Evaluation of osteological characterization in inland waterfish systematics
- Tez No: 689093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Morfoloji, Su Ürünleri, Biology, Morphology, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı Oxynoemacheilus ve Seminemacheilus cinsine mensup türlerde osteolojik yapıları karakterize etmek, fark gösteren veya göstermeyen yapıları belirleyerek bu cins ve türlerin ayrımındaki rollerini belirlemek ve taksonomik çalışmalara katkıda bulunmaktır. Bu amaçla Seminemacheilus ahmeti, S. dursunavsari ve Oxynoemacheilus seyhanensis ile O. euphraticus bireylerine uygulanan clearing-staining (şeffaflandırma-boyama) prosedürü ile vücut dokularında şeffaflık sağlanarak, kemik ve kıkırdak dokular boyanmıştır. Bireyler stereomikroskop altında disekte edilerek görünür hale gelen osteolojik yapılar incelenmiş ve çizimi yapılmış, türler ve cinsler arası benzerlik ve farklılıklar karşılaştırılmıştır. Fark gösteren karakterlere değerler verilerek (1/0) filogeni ilişkilendirmesi ile istatistiksel olarak anlamlı olan yapılar tespit edilmiştir. Farklı karakter ile yapılan Cluster dendogramında iki cinse mensup dört tür ayrı dallanmıştır, dolayısıyla tespit edilen karakterler hem cins hem de tür bazında ayrımı desteklemiştir. Değerlendirilen karakterler arasında özellikle kaudal iskelet yapısı ile nörokranium yapısında yer alan karakter farklarının taksonomik bir araç olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Özellikle dış morfolojide varyasyonu geniş olan bu cinsler için bu eksternal yapılar oldukça etkin tür ayrımı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to characterize the osteological structures in species belonging to the Oxynoemacheilus and Seminemacheilus genera, to determine the structures that differ or not, and their roles in the differentiation of these genera and species, and to contribute to taxonomic studies. For this purpose, the clearing-staining procedure applied to Seminemacheilus ahmeti, S. dursunavsari, Oxynoemacheilus seyhanensis and O. euphraticus individuals, body tissues were provided with transparency and bone and cartilage tissues were stained. These osteological structures, which became visible by dissecting individuals under the stereomicroscope, were examined and drawn, and the similarities and differences between species and genera were compared. Statistically significant structures were determined with (1/0) phylogeny association by assigning values to the characters showing the difference. In the Cluster dendrogram which made with different characters, four species belonging to the two genera were branched separately, so the determined characters supported the distinction on the basis of both genus and species. It was determined that the differences in caudal skeletal structure, branchial apparatus and neurocranium structure among the evaluated regions could be used as a taxonomic tool. Especially for these genera with wide variation in external morphology, these external structures will provide very effective species separation.