Bazı yeni [2-metoksi-6-(1-asetil-3-alkil/aril-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on-4-il)-azometin]fenil fenil asetat bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis , characterization and investigation of antioxidant properties of some new [2-methoxy-6- (1-acetyl-3-alkyl / aryl-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-on-4-yl) -azometin] phenyl phenyl acetate compounds
- Tez No: 689094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA MANAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma içerisinde, başlangıçta çalışma için gereken 7 adet triazol türevi maddelerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında 3-metoksi-4-hidroksibenzaldehit ile fenil asetil klorürün soğukta trietilamin varlığında reaksiyonu sonucu literatürde kayıtlı 2-metoksi-6-formil-1-fenilasetat bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen benzaldehit türü bileşiğin triazol türevi bileşikler ile reaksiyonundan 7 adet literatürde kayıtlı [2-metoksi-6-(3-alkil/aril-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on-4-il)-azometin]fenil fenilasetat bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın devamında, sentezlenen Schiff bazlarının asetik anhidrit ile reaksiyonları incelenerek, 7 adet yeni N-asetil türevleri elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında sentezlenen 7 adet bileşiğin yapıları IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik metodları kullanılarak açıklanmıştır. Bu tez çalışmasının son kısmında ise sentezleri gerçekleştirilen bileşiklerin in-vitro antioksidan özellikleri üç farklı metod kullanılarak incelenmiş ve alınan değerler standart antioksidan bileşiklerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all seven 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds required for the study were synthesized. Later, 2-methoxy-6-formyl-1-phenylacetate in the literature were obtained by treating 3-methoxy-4-hydroxybenzaldehyde with phenyl acetyl chloride in the presence of triethylamine in the cold and 7 [2-methoxy-6-(3-alkyl/aryl-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-on-4-yl)-azomethine]phenyl phenylacetate compounds registered in the literature were synthesized. In the continuation of the study, the reactions of the synthesized Schiff bases with acetic anhydride were investigated, and 7 new [2-methoxy-6-(1-acetyl-3-alkyl/aryl-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazole-5)-on-4-yl)-azomethine]phenyl phenyl acetate N-acetyl derivatives were obtained. In the second part, the structures of 7 synthesized compounds were elucidated by using IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic methods. In the last part of this thesis, the in-vitro antioxidant properties of the synthesized compounds were examined using three different methods and the obtained values were compared with standard antioxidant compounds.