Büyüme hormonu tedavisi alan çocuklarda klotho geni aktivitesi ile vitamin D ve serbest radikal ürünleri üzerine ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship of klotho gene activity and on vitamin D and free radical products in children with growth hormone treatment
  1. Tez No: 689130
  2. Yazar: YASEMİN MIHÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, büyüme hormonu tedavisinin Klotho gen metilasyon düzeyi, vitamin D ve serbest radikaller üzerine ilişkinin araştırılması amaçlandı. Büyüme hormon eksikliği tanısı konulan sekiz hasta ve onbeş sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Büyüme hormonu tedavisi verilen hastaların tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayında alınan kanları, tedavi öncesi ve sonrası olarak gruplandırıldı. Klotho gen metilasyon düzeyi qRT-PCR yöntemiyle ölçüldü. Kalsiyum, fosfor ve Vitamin D rutin ölçüm yöntemler ile ölçüldü. Malondialdehit ve total antioksidan kapasite kolorimetrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of growth hormone treatment on Klotho gene methylation, vitamin D and free radicals levels. Eight patients diagnosed growth hormone deficiency and fifteen healthy controls were included in this study. The blood samples taken before the treatment and at the 3rd month of the treatment of the patients who were given growth hormone treatment were grouped as before and after the treatment. Klotho gene methylation level was measured by qRT-PCR method. Calcium, phosphorus and Vitamin D were measured by routine measurement methods. Malondialdehyde and total antioxidant capacity were measured by colorimetric method.