Büyüme hormon tedavisi alan hastaların klinik, demografik özellikleri ve tedavi yanıtlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical and demographic characteristics and treatment responses of patients receiving growth hormone therapy
  1. Tez No: 990335
  2. Yazar: GAMZE GUBSE YALDIZ SAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ABACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, büyüme hormonu eksikliği (BHE) tanısı alan çocuklarda büyüme hormonu (BH) tedavisinin kısa ve uzun dönem antropometrik sonuçlarını değerlendirmek, final boya ulaşmayı etkileyen klinik ve biyokimyasal belirleyicileri incelemek ve izole BHE ile çoklu hipofizer hormon eksikliği (ÇHHE) olan hastalarda tedavi yanıtındaki farklılıkları ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2012–2022 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi Polikliniği'nde izole BHE veya ÇHHE tanısı alarak BH tedavisi başlanan çocukların dosyalarının geriye dönük incelenmesiyle gerçekleştirildi. Demografik, klinik, antropometrik, biyokimyasal ve radyolojik veriler kaydedildi. Tedavi öncesi, takip ve final ölçümleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya BH tedavisi alan 62 hasta [25 kız (%40,3), 37 erkek (%59,7)] dâhil edildi. Hastaların %91,9'u izole BHE, %8'i ÇHHE tanısı almıştı. Hipofiz MR görüntülerinin %42'sinde hipofiz hipoplazisi saptandı. Tedavi başlangıcında median boy SDS kız hastalarda −2,86, erkek hastalarda −2,40 olup cinsiyetler arasında anlamlı fark yoktu (p=0,136). Başlangıç büyüme hızı SDS kızlarda −0,89, erkeklerde −1,63 olarak bulundu (p=0,172). Kızların hedef boy SDS ortalaması −1,15, erkeklerin −0,94 idi. Tedavinin 1. yılında median Δ boy SDS kızlarda 0,58, erkeklerde 0,45 (p=0,852); 2. yılda sırasıyla 0,30 ve 0,35 (p=0,240) olarak saptandı. Final boy SDS kazancı kızlarda 1,32 SDS, erkeklerde 1,10 SDS olup cinsiyetler arasında fark izlenmedi (p=0,331). Tedavi kesiminde her iki cinsiyette de hastaların %66,7'si toplumsal normal boya ulaştı. Tedavi süresince IGF-1 ve IGFBP-3 SDS değerleri her iki cinsiyette anlamlı olarak arttı. ÇHHE grubunda başlangıç IGF-1 SDS (−2,74 vs −1,26; p=0,040) ve IGFBP-3 SDS (−2,67 vs −0,69; p=0,004) daha düşükken, 1. yıl Δ boy SDS daha yüksekti (0,95 vs 0,45; p=0,041). İkinci yıl ve final boy kazanımı açısından gruplar arasında fark yoktu. Sonuç: BH tedavisi, izole ve çoklu hormon eksikliği olan çocuklarda anlamlı boy kazanımı ve final boya ulaşma sağlamaktadır. Erken dönemde elde edilen güçlü büyüme yanıtı, uzun dönem boy kazanımının en önemli belirleyicisidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the short- and long-term anthropometric outcomes of growth hormone (GH) therapy in children diagnosed with growth hormone deficiency (GHD), to investigate the clinical and biochemical determinants influencing attainment of final height, and to assess differences in treatment response between patients with isolated GHD and those with combined pituitary hormone deficiency (CPHD). Materials and Methods: This retrospective study included children who were diagnosed with isolated GHD or CPHD and initiated on GH therapy at the Dokuz Eylül University Pediatric Endocrinology Clinic between 2012 and 2022. Demographic, clinical, anthropometric, biochemical, and radiological data were collected. Pre-treatment, follow-up, and final measurements were statistically compared. Results: A total of 62 patients receiving GH therapy were included [25 females (40.3%) and 37 males (59.7%)]. Of these, 91.9% were diagnosed with isolated GHD and 8% with CPHD. Pituitary hypoplasia was detected in 42% of pituitary MRI examinations. At treatment initiation, median height SDS was −2.86 in females and −2.40 in males, with no significant sex difference (p=0.136). Baseline growth velocity SDS was −0.89 in females and −1.63 in males (p=0.172). Mean target height SDS was −1.15 in females and −0.94 in males. At the first year of treatment, median Δ height SDS was 0.58 in females and 0.45 in males (p=0.852), and at the second year 0.30 and 0.35, respectively (p=0.240). Final height SDS gain was 1.32 SDS in females and 1.10 SDS in males, with no significant difference between sexes (p=0.331). At treatment discontinuation, 66.7% of patients of both sexes reached normal population height. IGF-1 and IGFBP-3 SDS values increased significantly during therapy in both sexes. In the CPHD group, baseline IGF-1 SDS (−2.74 vs −1.26; p=0.040) and IGFBP-3 SDS (−2.67 vs −0.69; p=0.004) were significantly lower than in the isolated GHD group, whereas first-year Δ height SDS was significantly higher (0.95 vs 0.45; p=0.041). No significant differences were observed in second-year or final height gain between the groups. Conclusion: GH therapy results in significant height gain and facilitates attainment of final height in children with both isolated and combined hormone deficiencies, with early treatment response being the most important determinant of long-term height outcome.