Sistemik hipertansiyonlu köpeklerde plazma sistatin c konsantrasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of plasma cystatin c concentration in dogs with systemic hypertension
  1. Tez No: 689129
  2. Yazar: ENGİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada köpeklerde sistemik hipertansiyonun görülme sıklığının belirlenmesi ve sistemik hipertansiyonlu köpeklerde erken renal hasar biyobelirteci olarak sistatin C düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya farklı ırk, yaş ve cinsiyetten toplam 93 köpek dâhil edildi. Kan basıncı ölçümü non-invaziv olarak köpekler için kullanıma uygun osilometrik cihaz (petMAP Graphic II, Ramsey Medikal, ABD) ile gerçekleştirildi. Sistolik kan basıncı sınır değerine göre köpekler normotansif ve sistemik hipertansiyon; hedef organ hasarı riskine göre ise normotansif, prehipertansif, hipertansif ve şiddetli hipertansif olarak alt gruplarda değerlendirildi. Plazma sistatin C konsantrasyonu ELISA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya alınan 93 köpeğin 57'si (%61) sistemik hipertansiyonlu olarak tanımlandı. Hedef organ hasar riskine göre %19'u prehipertansif, %23'ü hipertansif ve %19'u şiddetli hipertansif olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the incidence of systemic hypertension in dogs and to evaluate cystatin-c levels as a biomarker of early renal damage in dogs with systemic hypertension. Metarial and Methods: A total of 93 dogs of different breeds, ages and genders were included in the study. Blood pressure measurement was performed non-invasively with an oscillometric device suitable for dogs (petMAP Graphic II, Ramsey Medical, USA). According to the systolic blood pressure limit value, dogs were normotensive and systemic hypertension; were evaluated in subgroups as normotensive, prehypertensive, hypertensive and severe hypertensive according to the risk of target organ damage. Plasma cystatin C concentration was measured by ELISA method. Results: Of the 93 dogs included in the study, 57 (61%) were defined as having systemic hypertension. According to the risk of target organ damage, 19% were determined as prehypertensive, 23% as hypertensive and 19% as severe hypertensive.