Bireycilik çoğulculuk kültürel boyutunda alışveriş merkezi müşterilerinin tüketici etnosentrizmi: Türkiye (İstanbul) – Hollanda (Amsterdam) karşılaştırması
Shopping center client's customer ethnocentrism in the individualism collectivism culturel dimension: comparison of Turkey (İstanbul) – Netherlands (Amsterdam)
- Tez No: 689134
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde uluslararasılaşma ve küreselleşmenin de etkisi ile dünyanın herhangi bir yerinde üretilen bir ürün dünyanın başka bir yerindeki tüketicilere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu noktada ürünün üretildiği ve tüketildiği coğrafyanın kültürel özellikleri ve bu özelliklerin pazara giriş ve pazarda tutunma süreçlerine etkisi ön plana çıkmaktadır. Kültürel özellik ve farklılıklar çeşitli güçlükleri de beraberinde getirmektedir. Bu güçlüklerin en önemlilerinden bir tanesi toplumu oluşturan tüketicilerin bireyci ya da çoğulcu yapıda olmaları, bir diğeri ise etnosentrik eğilimleridir. Özellikle rekabetin üst seviyelere ulaştığı günümüz koşullarında firmalar, pazarlama stratejilerini belirlerken ulaşmayı hedefledikleri tüketicilerin bireycilik-çoğulculuk ve etnosentrizm eğilim düzeylerini de dikkate almalıdır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye (İstanbul) ve Hollanda (Amsterdam) ülkelerinin bireycilik-çoğulculuk düzeyleri ile tüketici etnosentrizmi eğilim düzeylerinin analiz edilerek aralarındaki ilişki yapısının belirlenmesidir. INDCOL ve CETSCALE ölçekleri yardımıyla toplanan verilerin analiz sonuçlarına göre, tüketicilerin bireycilik-çoğulculuk ve etnosentrizm eğilim düzeyleri Türkiye (İstanbul) ve Hollanda (Amsterdam) arasında anlamlı bir farklılık göstermekte olup, Türkiye'nin Hollanda'ya göre daha çoğulcu ve etnosentrik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, a product generated at anywhere of the world can have access easily to somewhere else of the world thanks to internationalisation and globalization. At this juncture; the cultural qualities of the area at which the product is produced/consumed and these qualities' effect on the process of penetration and holding on to the market has come into prominence. Cultural characteristics and differences bring along various difficulties. The most important one of these difficulties is the being of individualistic or collectivistic of the consumers who created the society consumers' created the society and another one is their ethnocentrism tendency. Especially at today's conditions which the rivalry has reached to peak, firms should take into account the level of targeted consumers' individualism-collectivism and ethnocentrism tendency while they are developing their marketing strategies. The main aim of this study is to identify the relational structure between Turkey (İstanbul) and Netherlands (Amsterdam) by analyzing the levels of individualism-collectivism and ethnocentrism tendency of these two countries. According to the analysis results of data which were gathered by means of INDCOL and CETSCALE scales, there is a meaningful difference on the levels of consumers' individualism-collectivism and ethnocentrism tendency between Turkey (İstanbul) and Netherlands (Amsterdam) and also it has been identified that Turkey is more collectivistic and ethnocentric than Netherlands.