Depresif bozukluk tanısı olan ergenlerde kendine zarar verme davranışının dürtüsellik, emosyon regülasyonu, psikolojik sağlamlık ve yürütücü işlevler ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of non-suicidal self-injury with impulsivity, emotion regulation, resilience and executive functions in adolescents with depressive disorder
  1. Tez No: 689135
  2. Yazar: TUĞÇE CANOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu çalışmada kendine zarar verme davranışı (KZVD) olan depresyon hastaları, KZVD olmayan depresyon hastaları ve sağlıklı ergenler ile karşılaştırılarak; KZVD'nin klinik ve sosyodemografik özellikler, depresyon şiddeti, dürtüsellik, emosyon regülasyonu, psikolojik sağlamlık ve yürütücü işlevler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Eylül 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'nde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 12-18 yaş ergenler ve bir ebeveynleri oluşturmaktadır. Son 1 yıl içerisinde en az 1 kez KZVD olan ve yapılan klinik görüşme sonucu depresif bozukluk tanı kriterlerini karşılayan 43 ergen KZVD olan depresyon hastaları grubuna, KZVD olmayan ve depresif bozukluk tanı kriterlerini karşılayan 41 ergen KZVD olmayan depresyon hastaları grubuna ve bu ergenlerle yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 38 gönüllü sağlıklı ergen sağlıklı kontrol grubuna dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu-DSM-5 ve Çocuklar İçin Depresyon Değerlendirme Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu uygulamıştır. Çalışmaya katılan tüm ergenler Sosyodemografik Veri Formu, DSM-5 Düzey-2 Depresyon Ölçeği Çocuk Formu(DEP), Duygudurum Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Barrat Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11) ve Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği-12'yi (ÇGPSÖ-12); KZVD olan ergenler ayrıca Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanterini doldurmuştur. Tüm ergenlere nöropsikolojik testlerden Wisconsin Kart Eşleme testi (WCST), Stroop Testi ve İşaretli Yap/Yapma Testi araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmaya katılan her ergenin bir ebeveyni Yürütücü İşlevleri Davranışsal Değerlendirme Envanteri Ebeveyn Formunu (BRİEF) doldurmuştur. Bulgular: KZVD olan depresyon grubu ergenler aile içi şiddet ve ailede evlilik sorununu en yüksek oranda bildirirken, sağlıklı kontrol grubu ergenlerin en düşük oranda bildirdiği görülmüştür. KZVD olan depresyon grubundaki ergenlerin diğer iki gruptaki ergenlerden anlamlı düzeyde daha fazla oranda düzenli sigara kullandıkları, daha fazla intihar düşüncesi, planı ve girişimi öyküsü ve arkadaşlarında intihar öyküsü bildirdikleri saptanmıştır. KZVD olan ergenlerde en sık kendine zarar verme yönteminin kendini sert bir yere çarpma, vurma olduğu, ikinci sıklıktaki yöntemin kendini kesme olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the relationship of non-suicidal self-injury (NSSI) with clinical and sociodemographic characteristics, severity of depression, impulsivity, emotion regulation, resilience, and executive functions by comparing depressive patients with NSSI, depression patients without NSSI and healthy adolescents. Method: The study was conducted at Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Department of Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic between September 2020 and April 2021. The sample of the study consists of adolescents aged 12-18 and a parent. 43 adolescents who have NSSI at least once in the last 1 year and meet the diagnostic criteria for depressive disorder as a result of the clinical interview, are included in the depression group with NSSI, 41 adolescents who do not have NSSI and meet the diagnostic criteria for depressive disorder, are included in the depression group without NSSI, and 38 age-gender-matched healthy adolescents were included in the healthy control group. All participants administered the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-the Present and Lifetime Version-DSM-5 and the Depression Rating Scale for Children-Revised Form. All adolescents participating in the study completed the Sociodemographic Data Form, DSM-5 Level-2 Depression Scale-Child Form (DEP), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Barrat Impulsiveness Scale-11 (BIS-11), and The Child and Youth Resilience Measure-12 (CYRM-12); adolescents with NSSI also completed the Inventory of Statements About Self Injury. Wisconsin Card Sorting Test (WCST), Stroop Test and Cued Go/NoGo Task were administered to all adolescents by the researcher. One parent of each adolescent participating in the study completed the Behavior Rating Inventory of Executive Functions-Parent Form (BRIEF). Results: Adolescents in the depression group with NSSI reported the highest rate of domestic violence and marital problems in the family, while adolescents in the healthy control group reported the lowest rate. It was determined that the adolescents in the depression group with NSSI smoked regularly at a significantly higher rate than the adolescents in the other two groups, reported more history of suicidal ideation, plan and attempt, and suicide history in their friends. It was determined that the most common method of NSSI in adolescents with NSSI was hitting oneself against a hard surface, hitting oneself, and cutting oneself was the second most common method.