Diyabette algılanan engellerin hastaların ayak bakım davranışları üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of perceived barriers in diabetes on patients' foot care behavior
- Tez No: 689150
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, diyabette algılanan engellerin hastaların ayak bakım davranışları üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı kesitsel türde gerçekleşen çalışmanın örneklemi İstanbul'da özel bir sağlık kurumuna başvuran 154 diyabet hastası oluşturmaktadır. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgiler Formu, Ayak Bakım Davranışları Ölçeği, Diyabette Engeller Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Gruplar arasındaki farklılığın test edilmesinde, Kruskal Wallis-H testi ve Mann-Whitney U testi, gruplar arası çoklu karşılaştırmalarda bonferroni düzeltmesi analizi, iki sürekli değişken arasındaki ilişki düzeyinde ise spearman korelasyon testi, ayak bakım davranışına etki eden bağımsız faktörlerin saptanmasında Çoklu Linear Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of perceived barriers in diabetes on foot care behavior of patients. A sample of a descriptive cross-sectional study consists of 154 diabetic patients admitted to a private medical institution in Istanbul. Research data were collected using the introductory Information Form, foot care Behavior Scale, diabetes barriers scale, and face-to-face interview method. For testing the difference between groups, Kruskal-Wallis-H test and Mann-Whitney U test between groups and Bonferroni multiple comparisons correction test the relationship between two continuous variables, Spearman's correlation analysis at the level of foot care to identify independent factors that affect behavior, multiple linear regression analysis was used.