Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi kadın öğrencilerinin yeme tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve ortoreksiya nervoza eğilimlerinin belirlenmesi
Evaluation of eating attitudes and behaviors of female students in the Faculty of Health Sciences of Van Yüzüncü Yıl University and determination of orthorexia nervosa tendencies
- Tez No: 689153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRANİ KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin yeme tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve ortoreksiya nervoza eğilimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18-24 yaş arası 150 kadın öğrenci katılmıştır. Covid-19 pandemi nedeniyle, araştırma verileri internet üzerinden görüntülü görüşme ve çevrimiçi“anket yöntemi”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında tüm katılımcılara demografik bilgilerine yönelik sorular içeren“kişisel bilgi formu”, yeme tutumu ve davranışlarını belirlemek için 26 sorudan oluşan“YTT-26 testi (yeme tutumu testi)”ve ortoreksiya nervoza eğilimlerini belirlemek amacıyla“ORTO-11”testi kullanılmış, ayrıca antropometrik ölçümleri alınmıştır. Öğrencilerin besin tüketim sıklıklarını belirlemek için yapılan“tüketim sıklığı anketi”BeBİS 8.2 programı ile analiz edilmiştir. Tüm verilerin istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin %72,7 oranla çoğunluğu normal BKİ değerlerine sahiptir. Çalışmaya katılan öğrencilerin %22'sinde yeme bozukluğu riski görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the eating attitudes and behaviors of students studying in the Faculty of Health Sciences of Van Yüzüncü Yıl University and determine their orthorexia nervosa tendencies. One hundred and fifty female students between the ages of 18-24 participated in the study. Due to the Covid-19 pandemic, research data were collected using video calls and online“survey method”. A“personal information form”containing questions about demographic information,“YTT-26 test (eating attitude test)”comprisinfg of 26 questions to determine eating attitudes and behaviors,“ORTO-11”to determine orthorexia nervosa tendencies were used for collection of data. Besides, anthropometric measurements were also recorded. The“food frequency questionnaire”was conducted to determine the food consumption frequency of the students and analyzed by BeBIS 8.2 program. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 program was used for statistical analysis of all data. Majority of participants (72,7%), had normal BMI values. Eating disorder risk was determined in 22% of the participants.