Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran erişkinlerde empati düzeylerinin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVID-19 salgın yönetimi ve çalışma rehberi'nde yer alan tedbirlere uyma durumuna olan etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of empathy levels in adults who applied to Erciyes University Faculty of Medicine family medicine polyclinic on compliance with the measures in the COVID-19 pandemic management and study guide prepared by the Republic of Turkey Ministry of Health
  1. Tez No: 689154
  2. Yazar: ENSAR TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DENİZ ŞAFAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Covid-19 pandemisinin etkin yönetimi adına alınan tedbirlerin etkinliği için olmazsa olmaz faktörlerden birisi ve bir prososyal davranış çeşidi olarak görülebilecek olan toplumun alınan tedbirlere karşı olan uyumuna, insanlardaki empati düzeylerinin etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Araştırmamız Erciyes Üniversite Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üstü hastalar ve eşlik eden yakınlarından çalışmaya katılmayı kabul edenlerle Mayıs-Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılmış kesitsel analitik bir çalışmadır. Çalışmaya katılanların sosyodemografik özelliklerini değerlendirmek için veri toplama formu, genel empati becerilerini değerlendirmek amacıyla Toronto Empati Ölçeği (TEÖ), alışveriş merkezi (AVM), berber-kuaför, pazar yeri, toplu taşıma araçları ve market/süpermarkette normalleşme sürecinde uyulması gereken kurallara uyumlarının değerlendirildiği anket formu ile doğru maske kullanımının değerlendirildiği anket formu yüz yüze uygulandı. Veriler, SPSS versiyon 20.0 (Chicago, ABD) paket programı kullanılarak analiz edildi. Değişkenlerin normal dağılımına uygunluğu görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik yöntemler (Kolmogrov Smirnov, Shapiro-Wilk testi) kullanılarak incelendi. Normal dağılan sayısal değişkenler iki grup arasında“bağımsız gruplarda t testi”kullanılarak analiz edildi. Normal dağılmayan sayısal değişkenler iki grup arasında“Mann Whitney U testi”kullanılarak analiz edildi. Normal dağılmayan değişkenler üç grup arasında“Kruskal Wallis testi”ile karşılaştırıldı. Nominal verilerin karşılaştırılmasında“Ki-kare analizi”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of empaty levels of the society on compliance with the measures taken, which is one of the indispensable factors for the effectiveness of the measures taken for the effective management of the Covid-19 pandemic and can be considered as a form of prosocial behavior. Method: This study is a cross-sectional descriptive study conducted between May and July 2021 with patients over the age of 18 and their relatives who applied to the Erciyes University Faculty of Medicine Family Medicine Polyclinic. Data collection form to evaluate the sociodemographic characteristics of the participants, Toronto Empathy Scale (TES) to evaluate general empathy skills, the questionnaire form evaluating the compliance with the rules to be followed in the shopping malls, barbers-hairdressers, bazaar places, public transportation vehicles, markets and supermarkets during the normalization process and the questionnaire form evaluating the correct use of masks were applied face to face. Data were analyzed using the SPSS version 20.0 (Chicago, USA) package program. The conformity of the variables to the normal distribution was examined using visual (histogram and probability graphs) and analytical methods (Kolmogrov Smirnov, Shapiro-Wilk test). Normally distributed numerical variables were analyzed using the“independent groups t-test”between the two groups. Numerical variables that were not normally distributed were analyzed using the“Mann Whitney U test”between the two groups. Variables that were not normally distributed were compared between the three groups using the“Kruskal Wallis test”. Chi-square analysis was used to compare nominal data.