Obezitenin dolaşımdaki galanin ve vaspin düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of obesity with circulational galanin and vaspin levels
  1. Tez No: 689165
  2. Yazar: MURAT TAKMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Obezite tüm dünyada sıklığı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Galanin, dokuya spesifik tarzda eksprese edilen obezitenin yanı sıra lipid ve glukoz anormallikleri gibi yetişkin başlangıçlı hastalıklarda rol oynayan bir nöropeptiddir. Vaspin, serin proteaz inhibitör ailesinin üyesi olup son yıllarda keşfedilen, visseral yağ dokusundan salınan biradipokindir. Bu çalışmada, galanin ve vaspinin obez bireylerde serum düzeylerine bakarak obezite ve ilgili faktörler ile ilişkisi olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya vücut kütle indeksi (VKİ)= 30 kg/m2nin üzerinde olan 40 obez hasta ve VKİ= 20-25 kg/m2arasında olan 40 kontrol birey alındı. Hasta dosyalarından obezite polikliniğine gelen ve rutin olarak bakılan glukoz, kan üre azotu, kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, albümin, AST, ALT, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit, insülin, kortizol, tam kan sayımı, TSH, sT4, 25(OH)D vitamini düzeyleri kaydedildi. Çalışmaya katılacak bireylerin rutin tahlileri için açlık sırasında alınan kan örneklerinden 4ml kadar da jelli tüplere alındı. Bu kan örneklerinin santrifüjü sonucu elde edilen serumlardan galanin ve vaspin ELISA yöntemiyle çalışıldı. Bulgular: Gruplar cinsiyet ve yaş açısından birbirine benzerdi (p>0,05). Galanin düzeyi obezitesi olan grupta kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı (p0,05) .Glukoz, insülin, trigliserit ve LDL Kolesterol düzeyi hasta grupta kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı olarak daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is an important health problem that is increasing in prevalence all over the world. Galanin is a tissue-specifically expressed neuropeptide that plays a role in adult-onset diseases such as lipid and glucose abnormalities as well as obesity. Vaspin is a member of the serine proteaze inhibitor family and is an adipokine released from visceral adipose tissue, which was discovered in recent years. In this study, we aimed to determine whether galanin and vaspin are associated with obesity and related factors by looking at serum levels in obese individuals. Material and Methods: Forty obese patients with a body mass index (BMI)=over 30 kg/m2 and 40 control individuals with a BMI=20-25kg/m2 were included in the study. Routine requests from patients who came to the obesity outpatient clinic; glucose, blood urea nitrogen, creatinine, sodium, potassium, calcium, albümin, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride, insülin, cortisol, complete blood count, TSH, fT4, vitamin 25(OH)D levels were recorded. For the routine analysis of the individuals who will participate in the study, 4 ml of blood samples taken during fasting were taken into gel tubes. Galanin and vaspin were studied by ELISA method in serums obtained as a result of centrifugation of these blood samples. Results: The groups were similar in terms of gender and age (p>0,05).Galanin level was higher in the obesity group than in the control group (p0,05).