Tematik yayıncılık ve izleyici ilişkisi: ASMR üzerine bir inceleme
Narrowcasting and audience relationship: A study on ASMR
- Tez No: 689173
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yayıncılık alanındaki gelişmelere paralel olarak izleyici ilgileriyle biçimlenen günümüz yeni medyası, insanların hayatını bütünüyle kuşatmasının yanı sıra içeriksel çeşitliliğin çoğalmasına da olanak tanımaktadır. Birçok sunumun ve temsillerin olduğu bu sistemde giderek bölünmeye uğrayan izleyiciler kitlesellik özelliklerini etkileyen bu durum karşısında farklı tematik alanlarda ve daha spesifik beklentiler içerisinde bütünleşen bir konuma yerleşmiş durumdadırlar. Bu bağlamda dijitalleşmenin, ağlaşmanın, minyatürleşmenin ve mobilitenin olanaklarıyla uzam ve zaman kavramlarının silikleştiği bu etkileşimli ortamda, günümüz izleyicileri her an her yerde içeriksel akışın takipçisi, destekçisi ve yönlendiricisi olabilmektedirler. Bu çalışmada tematik yayıncılık kapsamında ele alınan ASMR olgusu netnografya yöntemiyle YouTube platformu özelinde incelenmiş ve bu olgunun yayıncılığa ve izleyiciliğe dair getirmiş olduğu açılımlar betimlenmiştir. Bu doğrultuda ASMR olgusunun yayıncılık bağlamında 14 içerik kategorisine sahip olduğu ve rahatlamak/terapi sağlamak için ASMR içeriklerine yönelen izleyicilerin aktif bir eyleyen gibi tercihlerde bulundukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The new media of today, shaped by the interests of the audience in parallel with the developments in the field of broadcasting, not only encompasses people's lives completely, but also allows the increase of content diversity. In this system of many presentations and representations, the viewers, who are increasingly divided, have settled in a position that is integrated in different thematic areas and with more specific expectations. In this context, in this interactive environment where the concepts of space and time are blurred with the possibilities of digitalization, networking, miniaturization and mobility, today's viewers can be followers, supporters and guides of the content flow anytime and anywhere. In this study, the ASMR phenomenon, which is handled within the scope of thematic publishing, was examined in the YouTube platform with the netnography method and the expansions this phenomenon brought about broadcasting and viewership were described. Accordingly, it has been determined that the ASMR phenomenon has 14 content categories in the context of broadcasting and that the viewers watching ASMR content in order to relax/provide therapy make preferences as an active agent.