Multi-wavelength oximeter design
Çoklu dalgaboylu oksimetre tasarımı
- Tez No: 689174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ağır enfeksiyon, travma, hemolitik hastalıklar ile özellikle Türk toplumunda sık görülen Favizm gibi hastalıklar hemoglobin ile ilişkilidir. Özellikle karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklanan mortalitelerde hemoglobinin bazı çeşitleri etkilidir. Hemoglobin değerlerinin hızlıca değerlendirilmesi özellikle acil servislerde hayati bir önem taşımaktadır. Bu parametrelerin monitorizasyonu verimliliği artırmakta ve ölümcül hastalıklara müdahale zamanını azaltmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli hastalıkların tanısında önemi olan hemoglobin konsantrasyon değerlerinin ölçümünü yapan özgün bir temassız cihaz tasarımı hedeflenmiştir. Mevcut hemoglobin ölçümleri invaziv kan alımını ve kan tahlilini gerektirmektedir. Bu, zaman alıcı ve süreksiz bir yöntemdir. Hemoglobin değerlerinin belirlenmesi oksijen saturasyonu tespitini sağlar. Oksijen saturasyonu, doku oksijenasyonu hakkında bilgi verir. Oksijen saturasyonu, nabız gibi parametrelerin ölçüm ve görüntülenmesini sağlayan cihazlara oksimetre adı verilir. Son çalışmalar oksijen saturasyonu ölçümünü iyileştirmenin yanısıra hemoglobin çeşitlerinin ölçümünü sağlama üzerinedir. Halihazırda hemoglobin ölçümü yapabilen ticari oksimetrelerin doğrulukları açısından yeterlilikleri tartışılmaktadır. Bu çalışma ile mevcut ticari oksimetrelerin sahip olduğu dezavantajlar giderilmeye çalışılmış ve mevcut olmayan temassız hemoglobin ölçümü cihazı tasarlanmıştır. Hemoglobin ölçümünde kritik öneme sahip saçılma ve soğurulma katsayıları optik fantomlar kullanılarak frekans domeni çoklu uzaklık yöntemi ile hesaplanmış, ve tasarlanan cihazın kalibrasyonu yapılmıştır. Cihaz ile alınan ölçümlerden oluşan veri kümesine regresyon yöntemi uygulanarak toplam hemoglobin ve üç farklı hemoglobin çeşidi kestirimi yapılmış ve daha sonra derin öğrenme yöntemleri uygulanarak toplam hemoglobin kestirimi yapılmıştır. Bu tasarım sayesinde noninvaziv, sürekli ve temassız ölçüm yapılacaktır. Kanda az bulunan hemoglobin çeşitlerinin neden olduğu oksijen saturasyonu hatası tasarımda iyileştirme yapılarak çözümlenebilir.
Özet (Çeviri)
The determination of serious infections, trauma, hemolytic diseases, and favism, a common disease in Turkey, is related to hemoglobin. Some species of hemoglobin are effective especially in mortality caused by carbon monoxide poisoning. A quick evaluation of total hemoglobin and hemoglobin species is vital, especially in emergency situations. Monitorization of hemoglobin value will increase efficiency and decrease response time in treated deadly diseases. A non-contact device design that measures hemoglobin concentration values, which is important in the diagnosis of various diseases, is proposed in this study. Current hemoglobin measurements require drawing blood invasively, it is a time-consuming and non-continuous blood gas analysis. The determination of hemoglobin values provides to detect oxygen saturation. The oxygen saturation gives information on a patient's tissue oxygenation. The devices that measure and display the parameters such as oxygen saturation and heart rate are called oximeters. Recent studies have focused on improving the measurement of oxygen saturation as well as providing the measurement of hemoglobin types. The accuracy of current oximeters with a hemoglobin measurement capability is being discussed. With this study, the disadvantages of existing commercial oximeters were tried to be overcome by designing a novel non-contact hemoglobin measurements device. The absorption and reduced scattering coefficients, which are critical in hemoglobin measurement were calculated by the frequency domain multiple distance method using optical phantoms, and the designed device was calibrated. Total hemoglobin and three different types of hemoglobin were estimated by applying the regression method to the dataset consisting of the measurements taken with the device, and then the total hemoglobin was estimated by applying deep learning methods. This design allows noninvasive, continuous, and non-contact measurement will be made. Oxygen saturation error caused by hemoglobin species that are scarce in the blood can be resolved by making improvements in design.