Genç futbolcularda Fms skorlarının bazı fiziksel parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between Fms scores and some physical parameters in young footballers
  1. Tez No: 689175
  2. Yazar: KADİR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın hedefi genç amatör futbolcularda bazı fizyolojik parametrelerin fms skorları ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma grubunu, İstanbul Kağıthane ilçesindeki Seyrantepe Of Spor amatör futbol takımının bünyesinde bulunan ve 2020-2021 futbol sezonunda 2004 yılı doğumlu (16-yaş) 17 amatör futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmanın modeli tarama modellerinden ilişkisel tarama modelidir. Bu çalışmada sporcuların FMS skorları ile vücut analizleri, denge ve kuvvet parametreleri arasındaki ilişki SPPS paket programında analiz edilmiştir. Çalışmamızda katılımcıların FMS toplam skorları ile vücut analizi, denge parametreleri ve kuvvet parametreleri arasındaki ilişkiler incelendi. FMS toplam skorları ile vücut ağırlığı parametrelerinde negatif yönlü orta düzeyde ilişkiye rastlanırken (p=,015, r=-,580), FMS toplam skorları ile iskelet kas ağırlığı parametrelerinde negatif yönlü orta düzeyde ilişkiye rastlanmış olup (p=,026, r=-,537), Katılımcıların FMS skorları ile BKİ parametrelerinde negatif yönlü orta düzeyde ilişki tespit edilmiştir (p=,018, r=-,566). FMS toplam skorları ile boy, vücut yağ oranı ve vücut yağ ağırlığı parametreleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir(p>0,05). Katılımcıların FMS skorları ile BKİ parametreleri arasında anlamlı ilişkiye rastlanmıştır (R=,566, R2=,320, p0,05), ortalama salınım hız ile kat edilen yol uzunluğu parametrelerinde pozitif yönde zayıf ilişki olup ( p=,000, r=1,000), ortalama salınım hız ile alan parametrelerinde pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki olduğu (p=,006, r=,638), kat edilen yol uzunluğu ile alan parametrelinde pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir (p=,006, r=,639). FMS toplam skorları ile bacak kuvveti parametresi arasında negatif yönde orta şiddette ilişkiye rastlanırken (p=,044, r=-,494), mekik testi ile şınav testi parametreleri arasında pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir (p=,000, r=,784).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between some physiological parameters and FMS scores in young football players. The research group consists of 17 amateur football players (16-years old) born in 2004 in the 2020-2021 football season, who are part of the Seyrantepe Of Spor amateur football team in the district of Istanbul Kâğıthane. The model of the research is the relational scanning model, one of the scanning models. In this study, the relationship between the athletes' FMS scores and body analysis, balance and strength parameters was analyzed in the SPPS package program. In our study, the relationships between the participants' FMS total scores and body analysis, balance parameters and strength parameters were examined. A moderate negative correlation was found between FMS total scores and body weight parameters (p =, 015, r = -, 580), while a moderate negative correlation was found between FMS total scores and skeletal muscle weight parameters (p=,026, r=-,537). A moderate negative correlation was found between participants' FMS scores and BMI parameters (p =, 018, r = -, 566). It was established that there was no significant relationship between FMS total scores and height, body fat ratio and body fat weight parameters (p> 0.05). A significant relationship was found between the participants' FMS scores and BMI parameters (R =, 566, R2 =, 320, p 0.05), there was a weak positive relationship between the average oscillation velocity and the distance traveled parameters ( p =, 000, r = 1,000), a high level of positive correlation between the mean oscillation velocity and field parameters (p =, 006, r =, 638), and a high level of positive correlation between the length of the distance traveled and the field parameters ( p =, 006, r = .639). A moderate negative correlation was found between the FMS total scores and the leg strength parameter (p =, 044, r = -, 494), while a high positive correlation was found between the shuttle test and the push-up test parameters (p =, 000, r = , 784).