Televizyon ve internet dizilerinin ekonomi politik açıdan incelenmesi: Mucize doktor ve Fi örneği
A political analysis of television and internet series: Miracle Doctor and Fi example
  1. Tez No: 689182
  2. Yazar: ALİ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Medya, kapitalist piyasa içerisinde kâr elde etmek amacıyla faaliyet gösteren bir endüstridir. Söz konusu kâr elde etme süreci hem üretilen ürünlerin reklamının yayınlanması hem de başlı başına iletişim içeriklerinin kendisinin birer meta haline gelmesi yoluyla sağlanmaktadır. Medya endüstrisinde diziler gerek ulaştıkları izleyici kitlesi gerekse de sahip olduğu ekonominin büyüklüğü açısından en önemli içerik biçimlerinden biridir. Özellikle ekonomi politik yaklaşım açısından ele alındığında diziler metalaşma ve reklamlar yoluyla izleyicinin emtialaşması süreçleri açısından incelenmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte diziler televizyon dışında internet platformlarında da yayınlanmaya başlamıştır. Bununla birlikte dizilerin, söz konusu internet platformlarında yayınlanması reklam, metalaşma ve izleyicilerin emtialaşması açısından farklılık yaratıp yaratamayacağı tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Buradan hareketle bu çalışmada iki farklı mecranın reklam, metalaşma ve izleyicilerin emtialaşması açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Fox Tv'de yayınlanan Mucize Doktor dizisi ile internet dizi platformu Puhu Tv'de yayınlanan Fi dizisi reklam biçimleri ve reklam süreleri açısından incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda reklam biçimi ve reklamların süresi bakımından her iki mecranın benzer özellikler gösterdiği, her iki mecranın da farklı reklam biçimleriyle izleyicileri yoğun biçimde reklama maruz bıraktığı ve dolayısıyla izleyicilerin emtilaştırıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Media is an industry operating in the capitalist market that aims to make profit. This profit making process is provided both by publishing the advertisements of the products produced and making the communication contents themselves a commodity. In the media industry, TV series are one of the most important forms of content regarding both the audience they reach and the size of the economy they have. Especially when economy is considered in terms of political approach, TV series are examined in terms of commodification processes of the audience through commercials. Nowadays, with the development of technology, TV series have started to be broadcast on internet platforms apart from television. However, the broadcasting of the series on these internet platforms has brought the question whether they can make a difference in terms of advertising, commodification and commodification of the audience. From this point of view, this study aimed to compare two different media in terms of advertisement, commodification and commodification of the audience. For this purpose, the Miracle Doctor broadcast on Fox TV and the Fi series broadcast on the internet series platform Puhu Tv were studied in terms of advertising formats and advertising durations. As a result of this study, it was determined that both ways have similar characteristics in their ad format and the duration that expose the audience to ads intensively with different formats, and makes them commodified.