From television to internet: Convergence in television series in Turkey
Televizyondan internete: Türkiye'de televizyon dizilerinde yakınsama
- Tez No: 562374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM YANARDAĞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de internet yayın platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte televizyon dizilerinde yakınsama (convergence) odağında dizi yaratıcılarının deneyimlerini keşfetmeyi amaçlamıştır. Kalitatif araştırma yöntemlerini benimseyen bu araştırma için yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarlarının yanı sıra internet dizi platformu içerik yöneticileri ve temsilcileri ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar, hem ana akım hem internet televizyonu dizilerinin yapımında çalışmış kişiler arasından seçilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda türkiye televizyon dizilerinde yakınsama, teknolojik, kültürel ve ekonomik olmak üzere olarak ele alınıp ana akım televizyon ile istek üzerine video (video on demand) arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya koyulmuştur. Bu anlamda Blu TV, Puhu TV ve Netflix gibi içerik sağlayıcı platformların original dizi yapım süreçlerinin geleneksel televizyon dizisi yapım süreçlerinden ne bağlamda farklılaştığı tartışılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları dizilerde yakınsama olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca küreselleşme ve Netflix etkisi ile birlikte Türkiye'deki dizilerin üretim süreçlerinde azımsanmayacak bir oryantalist bakış açısının bulunduğu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the convergence of television series in Turkey as distribution platforms move from television to internet. It adopts qualitative research methods where a number of in-depth interviews were conducted with producers, directors, script writers, content managers and representatives of internet-distributed television platforms working in both mainstream television and web series. The study discusses technological, cultural and economic convergence in television series in turkey in terms of similarities and differences between video on demand and mainstream television. Therefore, original web series of Blu TV, Puhu TV and Netflix are compared with mainstream television series in terms of their production processes. The findings indicate that convergence is evident in the case of series in turkey. Considerable tendency towards implementation of an orientalist perspective is observed in the production of the series especially due to Netflix effects and dynamics of media globalization.