Kinolon grubu antibiyotiklerin ın vıvo-ın vıtro sitotoksik ve genotoksik etkileri ile kurkuminin ın vıvo kondroprotektif aktivitesinin araştırılması
Investigation of in vivo-in vitro cytotoxic and genotoxic effects of quinolone group antibiotics and in vivo chondroprotective activity of curcumin
- Tez No: 689191
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TÜYLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Patoloji, Biology, Genetics, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sunulan çalışmada kinolon grubu antibiyotiklerin sitotoksik ve genotoksik etkileri insan lenfosit hücreleri üzerinde in vitro CBMN/COMET yöntemleriyle; rat kemik iliğinde in vivo mikronükleus testi ile belirlenmiştir. Maddelerin diz eklemine verdiği hasar derecesi eklem aralığı genişliği ve kartilaj kalınlığı ölçümü ile tayin edilmiş; kurkuminin kondroprotektif etkisi ve sitotoksisiteye karşı koruyuculuğu test edilmiştir. In vitro yöntemlerde etken maddelerin 500, 250, 100, 50 μg/ml'lik dozları seçilmiş; CBMN testi için 24/48 saatlik, COMET testi içinse 2/24 saatlik maruziyet süreleri belirlenmiştir. In vivo çalışmalarda siprofloksaninin 900-600 mg/kg'lık, levofloksasin ve ofloksasinin 600-300 mg/kg'lık dozları tercih edilmiş; kurkuminin etkinliği 100 mg/kg'lık doz için analiz edilmiştir. Doz konsantrasyonları ve maruziyet sürelerine bağlı olarak CBMN CPI değerinde düşüş, mikronükleus frekansında ve COMET kuyruk yoğunluğunda artış tespit edilmiştir. In vivo uygulamalarda kemik iliği mikronükleus testi PCE/NCE oranları kullanılan doz arttıkça azalmış, eritrositlerdeki mikronükleus miktarı yükselmiştir. Test maddelerinin uygulanan in vivo dozlarda eklem yapısında dejenerasyona sebep olduğu anlaşılmıştır. Kinolon grubu antibiyotiklerin sitotoksik, genotoksik ve kondrotoksik etki gösterdiği in vivo/in vitro yöntemlerle elde edilen veriler ışığında ortaya koyulmuş; kurkuminin kondroprotektif niteliğe sahip olduğu ve sitotoksisiteyi önlediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the presented study, the cytoxic and genotoxic effects of levofloxacin, ofloxacin and ciprofloxacin were determined by in vitro CBMN/COMET methods on human lymphocyte cells and by in vivo micronucleus test in rat bone marrow. The degree of damage caused by the substances to the knee joint was determined by the measurement of joint space and cartilage thickness; the chondroprotective effect of curcumin and its protection against cytotoxicity have been tested. Doses of 500, 250, 100, 50 μg/ml of active ingredients were selected for in vitro methods. Exposure times of 24/48 hours were determined for the CBMN test and 2/24 hours for the COMET test. In in vivo studies, 900-600 mg/kg doses of ciprofloxanine and 600-300 mg/kg of levofloxacin and ofloxacin were preferred; the efficacy of curcumin has been tested for a dose of 100 mg/kg. The decrease in the CBMN CPI value due to the increasing dose and the exposure time, the increase in the micronucleus frequency; COMET tail density increased. In in vivo applications, it was determined that the bone marrow micronucleus test PCE/NCE ratios decreased as the dose used increased, and the amount of micronucleus in erythrocytes increased. It has been observed that the test substances cause degeneration in the joint structure at the administered in vivo doses. The findings obtained showed that quinolone group antibiotics have cytotoxic, genotoxic and chondrotoxic effects by in vivo/in vitro methods. In addition, it has been determined that curcumin has a chondroprotective effect and prevents cytotoxicity.