Çapraz bağlı hyalüronik asit jelinin fare modelinde kolon kanseri peritoneal implantasyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of cross linked hyaluronic acid gel on colon cancer peritoneal implantation utilising A mouse model
- Tez No: 689190
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler dünyada kanser ilişkili ölümlerde ikinci sıradadır. Özellikle peritoneal metastaz varlığı hastalık ilişkili ve genel sağkalımı önemli ölçüde düşürmektedir. Bu çalışmada çapraz bağlı hyalüronik asit hidrojelinin kolon kanser hücrelerinin migrasyon, invazyon ve peritoneal implantasyon yetisi üzerindeki etkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: HT-29 hücre hattı kullanılmış ve çapraz bağlı hyalüronik asit hidrojel varlığında in vitro Transwell migrasyon ve invazyon metodu, in vivo Balb/c fare xenograft intraperitonal tümör modeliyle veriler elde edilmiştir. Deney grubuna haftalık intraperitoneal hidrojel uygulaması yapılmış ve 5. haftada deneklere ötenazi yapılıp, vücut boşlukları açılıp incelenmiştir. Tespit edilen implantlar tartılarak gruplar arasında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancers cause the second most common cancer-related death in the world as of 2020. The presence of peritoneal metastases significantly reduces disease-related and overall survival. In this study, we aimed to investigate the effects of cross-linked hyaluronic acid hydrogel on the migration, invasion and peritoneal implantation ability of HT29 human colon cancer cells. Method: HT-29 cell line was used and data were obtained by utilizing in vitro Transwell migration and invasion assay, in vivo Balb/c mouse xenograft intraperitoneal tumor model in the presence of cross-linked hyaluronic acid hydrogel. Weekly intraperitoneal hydrogel injections were applied to the experimental group and at the 5th week, the subjects were euthanized and their body cavities were opened and examined. Detected peritoneal implants were weighed and analyzed between groups.