Kumarin-hidrazon temelli bir schıff bazı ile pepsin/hsa arasındaki bağlanma özelliklerinin spektroskopik ve moleküler kenetlenme metotları ile incelenmesi
Investigation of binding properties between a schiff base based on coumarin-hydrazone and pepsin/hsa by spectroscopic and molecular docking methods
  1. Tez No: 689205
  2. Yazar: ESRA ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez çalışması kapsamında kumarin-hidrazon temelli yeni bir schiff bazı sentezlenmiş (HZC) ve yapısı spektroskopik yöntemlerler karakterize edilmiştir. HZC ile protein (pepsin ve HSA) etkileşimleri spektroskopik (absorpsiyon, floresans) ve moleküler kenetlenme yöntemleri ile incelenmiştir. HZC-pepsin etkileşimleri pH 2.0 ve HZC-HSA etkileşimleri pH 7.4 tampon ortamlarında, farklı sıcaklıklarda çalışılmıştır. Florimetrik deneylerden elde edilen floresans sönüm sabitleri (Ksv), bağlanma sabitleri (K), bağlanma kısım sayıları (n) verilerinin işaret ettiği statik sönüm mekanizmasına göre HZC ve proteinler arasında kompleks yapı oluştuğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca hesaplanan termodinamik parametrelere (G, H, S) göre bağlanma türleri açıklanmıştır. Negatif H ve pozitif S parametreleri, HZC'nin her iki proteinle bağlanmasında, hidrofobik kuvvetlerin yanında elektrostatik etkileşimlerin de rolü olduğu sonucunu göstermiştir. HZC'nin tezde önerilen florimetrik yöntemde, pepsin/HSA içeren deneysel ortamlardan nicel tayini için gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) değerleri hesaplanmıştır. Buna göre HZC için, LOD değeri pepsin ortamında 3.52x10-6 M ve HSA ortamında 3.81x10-7 M; LOQ değeri ise pepsin ortamında 1.17x10-5 M ve HSA ortamında 1.27x10-6 M olarak bulunmuştur. Förster teorisine göre, FRET yöntemi kullanılarak donör-akseptör molekülleri arasındaki uzaklık (r), HZC-pepsin için 3.67 nm ve HZC-HSA için 2.19 nm olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, türev-protein molekül çiftleri arasında ışımasız enerji aktarımının etkin olduğunu göstermiştir. Elde edilen deneysel veriler, moleküler kenetlenme sonuçları ile desteklenmiştir ve doğrulanmıştır. Gerek spektral ve gerekse hesaplamalı sonuçlar, HZC türevinin diğer benzer schiff bazı bileşikleri için iyi bir model olabileceğini ve ilaç tasarımı için de önemli moleküler türler olarak sınıflandırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new schiff base based on coumarin-hydrazon was synthesized (HZC) and its structure were characterized by spectroscopic methods. HZC and protein (pepsin and HSA) interactions were investigated by spectroscopic (absorption, fluorescence) and molecular docking methods. HZC-pepsin and HZC-HSA interactions were studied in pH 2.0 and pH 7.4 buffer environments at different temperatures, respectively. The fluorescence quenching constants (Ksv), binding constants (K), binding part numbers (n) were obtained from fluorimetric experiments and besides, according to static quenching mechanism indicated that it was concluded a complex structure was formed between HZC and proteins. Also, bonding types were explained according to the calculated thermodynamic parameters (G, H, S). The negative H and positive S parameters showed that electrostatic interactions as well as hydrophobic forces play a role in the binding of HZC with both proteins. In the fluorimetric method proposed in the thesis, limits of detection (LOD) and limits of quantification (LOQ) values were calculated for the quantitative determination of HZC under the experimental conditions containing pepsin/ HSA. Accordingly, for HZC, the LOD and LOQ values were found as 3.52x10-6 M and 1.17x10-5 M, respectively, in the presence of pepsin; at the same time LOD and LOQ values were found 3.81x10-7 M and 1.27x10-6 M, respectively, in the presence of HSA. According to Förster's theory, using the FRET method, the distance (r) between donor-acceptor molecules was calculated as 3.67 nm for HZC-pepsin and 2.19 nm for HZC HSA. These results showed that non-radiative energy transfer between derivative-protein molecule pairs is effective. The obtained experimental data were supported and validated by molecular docking results. Both spectral and computational results show that the HZC derivative can be a good model for other similar schiff compounds and can be classified as critical molecular species for drug design.