Nuruosmaniye Kütüphanesi'nde bulunan Yâkūt El-Müsta'sımî'ye ait 22 envanter numaralı el yazması Kur'ân-ı Kerim'in yazı ve süsleme özellikleri
An investigation of the 22 inventory numbered manuscript Quran of the Yâkūt El-Müsta'simî in the Nuruosmaniye Library in terms of Islamic calligraphy and illumination
  1. Tez No: 689204
  2. Yazar: BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada Nuruosmaniye kütüphanesinde bulunan Sultan III. Osman vakfına ait 22 envanter numaralı Yâkût el-Müsta'sımî'nin yazdığı Kur'an-ı Kerim kitap sanatları (hat, tezhip, cilt) bakımından kıymete değer bulunmuş ve incelenmiştir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, hat sanatının tarihi gelişimi, Türk hat sanatında ekoller, hat sanatında yazı çeşitleri, hat sanatının kullanım alanları, tezhip sanatı tarihi gelişimi, cilt sanatı ve ebrû sanatı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde el yazmalarının hazırlanışı, konuları, Kur'an-ı Kerim bezemeciliği ve Kur'an-ı Kerim' lerde bulunan tezhipli alanlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, hattat Yâkût elMüsta'sımî'nin XIII. yüzyılda yazdığı bir Kur'an-ı Kerim kitap sanatları bakımından incelenmiş olup eser, yazı, üslûp, desen, teknik, motif ve renk bakımından ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the manuscript Quran which was written by Yakut el-Musta'simi from Nuruosmaniye Library with 22 inventory number which is belonging to Sultan Osman III Foundation is investigated in terms of book arts (calligraphy, illumination, bookbinding). In the first part of the thesis, which consists of three parts, information is given about the historical development of calligraphy, ecoles in Turkish calligraphy, types of writing in calligraphy, usage areas of calligraphy, historical development of illumination art, bookbinding and marbling art. In the second part, information is given about the preparation of the manuscripts, their subjects and the illuminated areas in the Qur'an. In the third part, the Qur'an written by Yakut el-Musta'simi in the 13th century has been examined in terms of book arts. This unique manuscript has been evaluated in respect to writing, style, pattern, technique, motif and color