Düzce kentinde dikey bahçe uygulanabilirliğinin araştırılması
Applicability to vertical garden in duzce city research
- Tez No: 689212
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dikey bahçeler, şehirlerde git gide azalan yeşil alanları yerine getirmek ve tek düze betonlaşma arasında alternatif yeşili yaşatmak için ortaya çıkmış en iyi buluşlardan biridir.“Yaşayan Duvar”adıyla da anılan dikey bahçeler, yapıların dış yüzeylerinde ve topraksız ortamda canlı bitki yetiştirilmesi esasına dayalıdır. Geniş bahçelere sahip olmak için yeterli alanın olmadığı ve doğadan kopmuş büyük kentler için ekolojik bir yaklaşım olmasının yanı sıra kentlerde yeşil alanların etkisinin artırılmasına yönelik bir uygulamadır. Binaların ısı kaybını önleme, O₂ oranını artırma, havadaki zehirli gazları, tozu ve kiri içine çekmek gibi birçok işlevsel gereksinimlere cevap verirken, estetik vizyonları sayesinde mekanlara farklı bir mimari boyut kazandırmaktadır. Günümüzde, kentlerdeki yaşamın avantajlarının yanı sıra dezavantajları da göz önünde bulundurularak, kalabalık ve betonlaşmanın doğa – insan uyumunu köreltmemesi adına alternatif yeşille doğal alanlar oluşturup, dikey bahçeleri ön plana çıkarma hedeflenmektedir. Kente sayısız yarar sağlayan dikey bahçeler, kentin insan üzerindeki stresi doğal alan algısıyla yıkarak yapısal yaşantıdan uzaklaştırır. Yapılan çalışmada dikey bahçe tasarımları farklı materyallerle beğeniye sunulmuş ve canlı bitkilerden oluşan tasarımlar kişiler tarafından tercih edilen uygulamalar olmuştur. Bu çalışmanın amacı; ülkemizde ve dünyada örneği bulunan dikey bahçeler incelenilerek, Düzce İli'nin önemli geçiş noktaları için dikey bahçe tasarımlarının bilgisayar programları yardımıyla oluşturulup, uygulanmasının önerilmesidir.
Özet (Çeviri)
Vertical gardens are one of the best inventions that have emerged to fulfill the decreasing green areas in cities and to sustain the alternative green between monotonous concreting. Vertical gardens, also known as the“Living Wall”, are based on growing live plants on the outer surfaces of the buildings and in a soilless environment.In addition to being an ecological approach for big cities that do not have enough space to have large gardens and are detached from nature, it is an application to increase the effect of green areas in cities. While meeting many functional requirements such as preventing heat loss of buildings, increasing O₂ ratio, absorbing toxic gases, dust and dirt in the air, it adds a different architectural dimension to the spaces thanks to its aesthetic visions. Today, considering the advantages as well as the disadvantages of life in cities, it is aimed to create alternative green and natural areas and to bring vertical gardens to the forefront in order not to dull the harmony of nature-human being by crowding and concreting. Vertical gardens, which provide countless benefits to the city, remove the stress of the city on people with the perception of natural space and away from the structural life. In the study, vertical garden designs were presented with different materials and designs consisting of live plants were the applications preferred by the people. The aim of this study is; Examining the vertical gardens, which have an example in our country and in the world, it is recommended to create and implement vertical garden designs with the help of computer programs for the important transition points of the province of Düzce.