Blok zinciri temelli veri tabanlarının web uygulamalarında kullanımının analizi
Analysis of using blockchain based databases in web applications
- Tez No: 689245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada web uygulamalarında ilişkisel, ilişkisel olmayan veri tabanları ve blok zinciri tabanlı veri tabanlarının işlevleri karşılaştırılmıştır. Farklı yeteneklere sahip bu sistemlerin kullanıcılara yansıyan performans farklılıklarının olup olmadığı, kullanıcı ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı, hangi güvenlik konusundaki farklılıkları ve blok zinciri tabanlı veri tabanı sistemiyle web uygulaması geliştirilirken karşılaşılan durumlar değerlendirilmiştir. Blok zinciri teknolojilerinin türleri ve algoritma seçiminin yansımaları, web uygulamalarında işlevsellik, güvenlik, performans açısından analiz edilmiştir. Blok zinciri temelli veri tabanı sisteminin geleneksel veri tabanlarının temel işlevlerini bazı yolları dayatarak da olsa yerine getirdiği gözlenmiştir. Blok zinciri temelli veri tabanı sisteminin çalışırken performans tarafındaki dezavantajları, güvenlik ve sağlamlık tarafındaki yansımaları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the functions of relational and non-relational databases and blockchain-based databases in web applications are compared. Whether these systems with different capabilities have performance differences reflected on users, how they meet user needs, differences in security and situations encountered while developing a web application with a blockchain-based database system are evaluated. Types of blockchain technologies and reflections of algorithm selection are analyzed in terms of functionality, security, performance in web applications. It has been observed that the blockchain-based database system fulfills the basic functions of traditional databases, albeit by imposing some solutions. The disadvantages of the blockchain-based database system on the performance side, and its reflections on the security and robustness side are analyzed.