Ova kurbağası [Pelophylax ridibundus (pallas, 1771)] yetiştiriciliğinde değişik yem rasyonlarının gelişim hızına etkisi
The effect of different feed rations on growth rate in marsh frog [Pelophylax ridibundus (pallas, 1771)] cultivation
- Tez No: 689258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SULHİ ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada balık yemi haricinde kurbağa yetiştiriciliğine uygun bir yem rasyonunun geliştirilmesi hedeflenmiştir. Pelophylax ridibundus türüne ait bireylerin metamorfozunu tamamlayıp 2-5 gr aralığındaki bireyler seçilip boylama yapılarak yetiştirime havuzlarına alınan 50'şer adet kurbağa hazırlanan 2 farklı yem rasyonu ile balık yemi karşılaştırılarak kurbağaların gelişimine hangi yemin daha çok katkı sağladığı ortaya konulmuştur. Kurbağalar, havuzların kuru olan kısmına günde 1 kere olmak üzere fırlatma yöntemiyle besleme yapılmış ve 5 ay süre ile her ay ölçümleri yapılan kurbağaların gelişimleri kayıt altına alınmıştır. Sonuç olarak soğuk iklim koşullarında sera ortamında kurbağaların yaşamlarının devamı için gerekli olan koşullar sağlanarak farklı değerlerde hazırlanmış olan yem rasyonları ve balık yemi karşılaştırılmıştır. Balık yemi ile beslenen kurbağaların satış ağırlığına gelebilmesi için yaklaşık 14 ay geçmesi gerekirken %40 protein içeren pelet yemle beslenen kurbağaların satış ağırlığına gelmesi için gerekli süre yaklaşık 11 ay olarak hesaplanmıştır. Ayrıca bu çalışma sera ortamında yüksek kapasiteli kurbağa üretim tesisinde gerçekleştirilen ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a feed ration suitable for frog breeding, off fish feed. After completing the metamorphosis of the individuals belonging to the Pelophylax ridibundus species, 2-5 g individuals were selected, and 50 frogs were taken into the rearing ponds by grading, by comparing 2 different feed rations prepared with fish feed and which feed contributed more to the development of frogs. The frogs were fed with the throwing method once a day in the dry part of the ponds and the development of the frogs, whose measurements were made every month for 5 months, was recorded. As a result, the feed rations and fish feed prepared in different values were compared by providing the conditions necessary for the continuation of the life of the frogs in the greenhouse environment in cold climate conditions. While it takes approximately 14 months for frogs fed with fish feed to reach sales weight, the time required for frogs fed with pellet feed containing 40% protein to reach sales weight has been calculated as approximately 11 months. In addition, this study is the first study carried out in a high-capacity frog production facility in a greenhouse environment.