Farklı bölgelerde yaşayan ova kurbağası (Pelophylax ridibundus, Pallas 1771) populasyonlarının yaş, boy ve bazı büyüme parametreleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of marsh frog (Pelophylax ridibundus, Pallas 1771) populations living at different regions in terms of age, size and some growth parameters
- Tez No: 805906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Türkiye'de yaygın dağılış gösteren ova kurbağasının (Pelophylax ridibundus, Pallas 1771) iki farklı bölgedeki popülasyonlarından örnekler toplanıp vücut büyüklükleri ve ağırlıkları ölçülmüş, iskelet kronolojisi yöntemi uygulanarak yaş tayinleri yapılmıştır. Rakımları farklı (Sultansazlığı-Kayseri, rakım: 1074 m; Ulubağ-Şanlıurfa, rakım: 485 m) iki araştırma sahasından toplanan 84 (43 erkek, 38 dişi, 3 juvenil) bireyin parmak dokularından alınan enine kesitler analiz edilerek her bir bireyin yaşı tespit edilmiştir. Sultansazlığı popülasyonunda maksimum yaş dişiler için 11, erkekler için ise 13 yıl olarak tespit edilmiştir. Ulubağ popülasyonunda ise dişi ve erkeklerin ulaştıkları en yüksek yaş 8 yıl olarak belirlenmiştir. Sultansazlığı populasyonunda hem erkek hem dişilerin eşeysel olgunluğa ulaşma yaşı 3 iken, Ulubağ popülasyonunda erkekler 2, dişiler ise 3 yaşında ergenliğe erişmişlerdir. Bu çalışmada analiz edilen örneklerde burun ucu-kloak arası mesafe (SVL) dişilerde 51,05 mm- 93,64 mm, erkeklerde 41,64 mm- 91,25 mm arasında değişkenlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Specimens of the marsh frog (Pelophylax ridibundus, Pallas 1771)) were collected from populations in two different regions of Türkiye, their body sizes and weights were measured, and age determinations were made by applying the skeletochronology method. Cross-sections taken from the finger tissues of 84 individuals (43 males, 38 females, 3 juveniles) collected from two different altitudes (Sultansazlığı-Kayseri, altitude: 1074 m; Ulubağ-Şanlıurfa, altitude: 485 m) were analyzed and the age of each individual was determined. In Sultansazlığı population, the maximum age was determined as 11 years for females and 13 years for males. In the Ulubag population, the maximum age reached by females and males was 8 years. In Sultansazlığı population, both males and females reached sexual maturity at the age of 3 years, while in Ulubağ population, males and females reached sexual maturity at the age of 2 and 3 years, respectively. In the specimens analyzed in this study, the snout to vent length (SVL) varied between 51.05 mm and 93.64 mm in females and between 41.64 mm and 91.25 mm in males.