Yılanlı (Aksu/Isparta) havzası mühendislik jeolojisi incelemesi
  1. Tez No: 68926
  2. Yazar: FİKRET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KARAGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Aksu- Yılanlı havzası; Göller Bölgesinde bulunan ve yer altı suyu açısından önem taşıyan bir havzadır. Yaklaşık 140 km 'lik beslenme alanına sahiptir. Çalışma alanındaki jeolojik birimler otokton ve allokton konumlu olmak üzere iki grup altında toplanmış, harita ve kesitler üzerinde gösterilmiştir. Otokton birimler; Anamas Formasyonu - Yassıviran Kireçtaşı, Zindan Formasyonu çört üyesi, Gavurçalı Tepe Kireçtaşı, Dulup Kireçtaşı, Akdoğan Formasyonu'dur. Allokton birimler ise; Pazarköy Grubu, Kızıldağ serpantini ve Alüvyon'dur. Bu jeolojik birimler hidrojeolojik özelliklerine göre; geçirimsiz, yan geçirimli, geçirimli birimler olarak ayırtlanmış olup, hidrojeoloji harita ve kesitleri üzerinde gösterilmiştir. Bu verilere göre alüvyon ve kireçtaşı birimlerinin akifer olma özelliği taşıdıkları belirlenmiştir. İnceleme alanında ve çevresinde bulunan meteoroloji istasyonlarının uzun yıllar yağış değerlerine göre ortalama yağış 791.2 mm'dir. Ovadaki kaynakların kimyasal analizleri yapılarak sular sınıflandırılmıştır. Wilcox sınıflamasına göre İnceleme alanındaki kaynak suları çok iyi-iyi, ABD Tuzluluk sınıflamasına göre QSı grubundadır. Çalışmalar sonunda havza beslenimi; yağışlardan 110x10 m /yıl, kaynaklar 63xl06 m3/yıl, ölçülemeyen havza dışı ve kaynak beslenimleri farkı 28. 106 m3/yıl olarak hesaplanmıştır, havzanın boşalımı ise 55x10 m /yıl, Yılanlı Derivasyon Tüneli 56xl06 m3/yıl, Havza dışına Aksuçayı boşalımı 90. 106 m3/yıl'drr. Bu çalışma kapsamında yapılamayan Havza aşağısına zorunlu verilecek su ve Çayköy H.E.S.'e ayrılabilecek suyun mevsimlere göre nasıl bir dağılım yapılacağı modellenmek zorundadır. Çayköy H.E.S.'e verilecek su, bu tesisin kapasitesini arttırarak, Eğirdir Gölü ekolojik dengesini iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Aksu-Yılanlı plain is an important basin referring the subterranean water in the area of Göller region. The outoctonal units are; the Anamas Formation-Yassiviran Limestone, the Zindan Formation member of Silisium, the Gavurçalı Tepe Limestone, the Dulup Limestone, The Akdoğan Formation. The alloctal units are; the Pazarköy Group, the Kızıldağ serpentine and the Alluvium. These geological units are classified according to their hydrogeological characteristics as impermeable, subpermeable and permeable units. Due to this characteristics the waterholding layer features of alluvium and limestone units are determined. In the investigation's area, the fall values were taken to determine the deviation values of the average values of fell about 791.2 mm. The characteristics and the classifications are determined according to the chemical analysis of the springs in the plain. In respect of the Wilcox classification these spring waters are grouped as very good-good. As to the ABD salt classification they are grouped as Ct S. The plain is fed by fells 1 10x10s m* /year, by the springs 63x10 m3 /year. Not evaluated and feeding differents of the springs are calculated as 28x1 Cf irf / year. ft 1 The overflow of the plain is 55x 10 m /year, by the Yılanlı Derivation Tunnel 56x1 06 m3 /year, and by the Aksu Çayı outside to the plain is 90x1 06 m* /year. Not covered in our research are the water which will be outlet down the plain and to the Çayköy H.E.C. This has to be arranged according to the seasons. The water set free to the Çayköy H.E.C. will increase the capacity of this establishment and will assist to improve the ecological balance of the Eğirdir Lake.