Yılanlı dağı (Kayseri) ve çevresinin florası
Flora of the Yılanlı dağı (Kayseri) and it'ssurrounding
  1. Tez No: 97501
  2. Yazar: SEZER İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma Yılanlı Dağı (Kayseri) Florası'nı içermektedir. Çalışma alanından alman bitki örneklerinin adlandırılması sonucu 65 familyaya ait 239 cins ve bu cinslere ait 410 tür ve tür altı düzeyde takson tespit edilmiştir. Bunlardan 36' sı kültür bitkisidir. 58 tane endemik takson vardır. Endemizm oranı % 15.51' dür. Taksonlarm fıtocoğrafık bölgelere göre dağılımı şöyledir: İran - Turan elementleri % 20.02, Akdeniz elementleri % 4.36, Avrapa- Sibirya elementleri % 2.43, diğerleri % 73, 19' dur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study includes Flora of Yılanlı Dağı (Kayseri). Identifications show that 410 taxa survive in Yılanlı Dağı, and these taxa belong to 239 genera from 65 family and 36 species of them are cultivaris. There are 58 endemic species. Endemism rate of the area is 15.51 %. Distribution of the 410 taxa into the phtogeographical regions are as follow: Irano- Turanian 20.02 %, Mediterranean 4.36 %, Euro-Siberian 2.43 %, and the others is 73.19 %.