Morphological, physiological, and molecular screening of wild flower species of aladag mountains with special perception on landscape horticulture
Aladağlardaki yabani çiçek türlerinin peyzaj bitkisi olarak kullanımlarının değerlendirilmesi üzerine morfolojik, fizyolojik ve moleküler taraması
  1. Tez No: 689260
  2. Yazar: MEHTAP VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SERÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Süs bitkileri estetik ve görsel özellikleri nedeniyle tüm dünyada yetiştirilmektedir. Bu bitkiler yaşam alanlarına güzellik ve etkileyicilik kazandırmanın yanı sıra ekonomik olarak kazanımlar da sağlamaktadır. Bu nedenle kesme çiçek, kurutulmuş çiçek, yer örtücü, iç ve dış mekan bitkisi olarak kullanılabilecek tek yıllık ve çok yıllık bitkilerin çoğalma ve yetiştirme özelliklerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Bu amaçla, Consolida orientalis ve Consolida raveyi bitkileri tercih edilmiştir. Tohum çimlenmesi ve dormansi, fide çıkışı ve bitkinin yaşam döngüsünü etkileyen faktörlerdir. Bazı bitkiler çimlenmeden önce soğuk işleme ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle, bu çalışma kapsamında soğuk katlama uygulaması yapılmıştır. Bitki büyüme düzenleyicilerinin tohum çimlenmesi üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla priming uygulaması yapılmıştır. Sera koşullarında yetiştirilen bitkilerin morfolojik özelliklerine ait ölçümler alınmıştır. Ayrıca, çalışma kapsamında kullanılan bitki türlerine yakın akraba taksonları tespit etme amacıyla iPBS markör sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globally ornamental plants are grown due to their aesthetic value. These plants offer beauty and attractiveness to living spaces, as well as providing economic value. It is therefore important to know the reproduction and cultivation characteristics of annual and perennial plants that can be used as cut flowers, dried flowers, ground covers, indoor and outdoor plants. For this purpose, Consolida orientalis and Consolida raveyi were used in this study. Seed germination and dormancy are the main factors for seedling emergence and robust growth of plant throughout its life cycle. Some plants require some pre-sowing treatment before germination and the plants for this study fall in this category. Because of this characteristic, cold stratification was performed for plants in this study. Plant growth regulators were used to prime seeds to ascertain their impact on seed germination. Morphological characteristics were also measured for these plants grown under greenhouse condition. In addition, the iPBS marker system was used to estimate plant taxon closely related to the plant species used in this study.