Selection of potato breeding lines having high tuber yield, tuber quality, and resistant to PVY and PVX
Yüksek Yumru Verimi ve Kalitesine Sahip PVY ve PVX Dayanıklı Patates Hatlarının Seleksiyonu
  1. Tez No: 689261
  2. Yazar: YAHYE ABDULLAHI ISSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, 28 patates ıslah hattı ve 5 çeşidin verim ve kalite özellikleri ile iki önemli virüs (PVY ve PVX) hastalığına dayanıklılığını belirlemek amacıyla 2020 yılında Niğde koşullarında yürütülmüştür. Tüm ıslah hatları ve çeşitler iki virüs hastalığına dayanıklılık yönünden üç SSR markörü (1Rx1, 106Rx2, and STM0003) ile taranmışlardır. Denemeye alınan patates genotiplerinde verim ve kalite özellikleri açısından önemli (p≤ 0.01) farklılıklar olduğu belirlenmiştir. En yüksek toplam (48.23 t/ha) ve pazarlanabilir (46.52 t/ha) yumru verimi MEÇ17011.11 kodlu ıslah hattından elde edilirken, en düşük toplam (15.15 t/ha) ve pazarlanabilir (13.01 t/ha) yumru verimi ise MEÇ17023.01 kodlu ıslah hattından elde edilmiştir. Moleküler markör analiz sonuçları tüm ıslah hatları ve çeşitlerin PVX dayanıklılık genlerine sahip olduğunu ancak 33 genotipin 11 tanesinde PVY dayanıklılık geninin bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca MEÇ17011.11, MEÇ17011.13, MEÇ17023.01, MEÇ17023.04, MEÇ17065.02, MEÇ17075.01, MEÇ17075.08, MEÇ17076.02, MEÇ17076.03, MEÇ17078.03, MEÇ17080.01 ıslah hatlarının hem PVY hem de PVX dayanıklılık genlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak MEÇ 17011.11 ve MEÇ17078.03 kodlu ıslah hatlarının hem yüksek yumru verimi hem de her iki virüse karşı dayanıklılık genlerine sahip olması nedeniyle tescil başvurusu yapılabilecek ümitvar çeşitler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2020 to determine yield and quality traits, and resistance to two important viruses (PVY and PVX). of 28 potato breeding lines and 5 standard cultivars in Nigde conditions. All breeding lines and cultivars were screened for resistance to two viruses using three SSR markers (1Rx1, 106Rx2, and STM0003). There were highly significant (p≤ 0.01) effects of genotype on yield and quality traits of potato genotypes tested. The highest total (48.23 t/ha) and marketable tuber yields (46.52 t/ha) were obtained from the breeding line MEÇ17011.11, while the lowest total (15.15 t/ha) and marketable yields (13.01 t/ha) were obtained from the breeding line MEÇ17023.01. Molecular marker analysis showed that all breeding lines and cultivars have resistance genes for PVX, while PVY has resistance to 11 out of 33 genotypes. In addition, MEÇ17011.11, MEÇ17011.13, MEÇ17023.01, MEÇ17023.04, MEÇ17065.02, MEÇ17075.01, MEÇ17075.08, MEÇ17076.02, MEÇ17076.03, MEÇ17078.03, MEÇ17080.01 genotypes have resistance genes for both PVY and PVX. The breeding lines MEÇ17011.11 and MEÇ17078.03 and were found as promising cultivar candidates due to their high tuber yield and resistance genes for both viruses (PVY, PVX).