Non-stress teste yönelik verilen eğitimin gebelerin kaygı düzeyine etkisi
The effect of training given on non-stress test on anxietylevel of pregnancy
- Tez No: 689299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN AMANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, non-stress teste yönelik verilen eğitimin gebelerin kaygı düzeyine etkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, yarı deneysel olarak, 15 Temmuz 2020-15 Temmuz 2021 tarihleri arasında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Non-Stress Test polikliniğine başvuran 208 gebe ile yürütülmüştür (eğitim grubu: 104, kontrol grubu: 104). Araştırma verilerinin toplanmasında“Durumluluk Süreklilik Kaygı Ölçeği”,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Non-Stress Test Gebe Eğitim Kitapçığı”kullanılmıştır. Araştırmada Non-Stress test işlemi öncesi, eğitim grubunda yer alan gebelere işleme yönelik eğitim verilmiş ve eğitim sonrası grupların kaygı düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistikler, aritmetik ortalama ve standart sapma ve bağımsız gruplarda t testi ve pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada eğitim ve kontrol grubundaki gebelerin eğitim öncesi durumluluk ve süreklilik kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the effect of non-stress test training on the anxiety level of pregnant women. Material and Methods: A quasi-experimental study was conducted with 208 pregnant women who applied to Aydın Gynecology and Pediatrics Hospital NST outpatient clinic between 15 July 2020 and 15 July 2021 (education group: 104, control group: 104).“Spielberger Trait Anxiety Inventory”,“Personal Information Form”and“ Non-Stress Test Pregnant Education Booklet”were used to collect the research data. Research data were evaluated with descriptive statistics, arithmetic mean and standard deviation, independent samples t test and pearson correlation test. Results: In the study, no statistically significant difference was found between the pre-educational state and trait anxiety levels of the pregnant women in the education and control groups.