Flamenko dansının core stabilizasyon kuvveti ve fiziksel algı düzeyine etkisi
Core stabilization strength of flamenco dance and effects on physical perception level
  1. Tez No: 689300
  2. Yazar: ESİN KADIKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; Flamenko dansının core stabilizasyon kuvveti ve fiziksel algı düzeyi üzerindeki etkisini incelemektir. Eylül 2020 – Mayıs 2021 tarihleri arasında, yaşları 28-47 arasında olan toplam 26 gönüllü birey çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar dans eden grup (n=11) ve etmeyen (n=15) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Yaş, BMI, kilo, boy, son 1 yıldaki metabolik hastalık, operasyon, yaralanma durumları için Katılımcıların Demografik Özellikleri Formu kullanıldı. Dans eğitimi öncesi ve sonrasındaki süreçte kuvvet/dayanıklılık, core stabilizasyon kuvveti testleri ve fiziksel algıyı değerlendirmek için 'Kendini Fiziksel Olarak Algılama Edvanteri' kullanıldı. Dans eğitim programı 8 hafta / 2 gün / 50 dk şeklinde uygulandı. Bireylerin core stabilizasyon kuvvetine (multifudus, transversus abdominis kasları) Stabilizer Biofeedback cihazı ile bakıldı. Ayrıca kuvvet/dayanıklılık için Plank testi (düz, sağ, sol) ve 30 sn-1 dk Abdominal Mekik Testi uygulandı. İstatistiksel analiz SPSS 21.0 programı ile yapıldı. Ön ve son test ölçüm yöntemi kullanılan çalışmada, istatistiksel analizlerde 'Mann-Whitney U testi' ve 'Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi' kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of flamenco dance on core stabilization strength and physical perception level. A total of 26 volunteers ranging in age from 28-47 participated in the study between September 2020 and May 2021. Participants have been separated into 2 groups, as dancing group (n=1) and nondancing group (n=15). The Form of Demographic Characteristics of Participants has been used for their ages, BMIs, weights, heights and metabolic disease, operation, injury states in last year. The 'Physical Self Perception Level' was used to evaluate strength/endurance, core stabilization strength tests and physical perception in the preand post-dance training process. Dance training program has been applied for 8 weeks/2 days/50 minutes. Core stabilization strength of individuals (multifidus, transversus abdominis muscles) has been measured by a Stabilizer Biofeedback device. In addition, Plant tests (straight, right, left) and 30 sec-1 min Abdominal Situp Tests have been applied for strength/endurance. Statistical analysis has been performed by SPSS 21.0 software. 'Mann-Whitney U' and 'Wilcoxon Signed Rank Test' tests have been used in statistical analysis in the study using pre-test and posttest measurement methods.