Türkiye' deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin esansiyel hipertansiyon hakkında bilgi, algı ve tutumları
Knowledge, perception and attitudes of family medicine residents in Turkey about essential hypertension
  1. Tez No: 689301
  2. Yazar: HASAN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Türkiye' deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin, esansiyel hipertansiyon hakkında bilgi, algı ve tutumlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan bu çalışmanın evrenini Türkiye'de aile hekimliği uzmanlık öğrencisi olan asistan hekimler oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 334 asistan hekime online uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda IBM SPSS 21 (Statistical Package for Social Sciences Version 21) programında değerlendirildi. Yüzdelik, sayı, ortalama, standart sapma olarak verildi. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Verilerin karşılaştırılmasında ki-kare ve kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate the knowledge, perceptions and attitudes of family medicine residents in Turkey about essential hypertension. Materials and Methods: The population of this cross-sectional study was composed of residents who are family medicine residency students in Turkey. It was applied online to 334 assistant physicians who agreed to participate in the study. The obtained data were evaluated in the IBM SPSS 21 (Statistical Package for Social Sciences Version 21) program on the computer. It was given as percentage, number, mean, standard deviation. The normal distribution of data was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Chi-square were used to compare data.